Objektiv Tamron
Hur tycker ni Tamron objektiven funkar? Jag har kollat ut en ny kamera men där medföljer endast standardobjektivet 18-55mm. Jag ska fota mycket natur och hundsport. Kameran är en Nikon D3200. Jag hittade inget Nikkor objektiv som gick längre än 110mm. Skulle ni rekommendera ett 70-300mm, 55-200mm eller 18-200mm? Varför osv? Tacksam för svar! :)
/Nicole
http://nicoletollemark.weebly.com
Allt beror ju på vad du vill ha och vad du behöver, det kan ingen annan svara på. Och, vad är din budget?
Nikon har också telezoomar; http://www.cyberphoto.se/foto-video/objektiv?MF=7&subMONTH=999&subMF=999&objtype=373&sortera=tillverkare
Själv har jag Tamron AF SP 70-300/4-5,6 Di VC USD, som är en helt okej telezoom, mycket för pengarna.
Vad menar du med vad jag vill ha? Jag är inte så jätte kunnig själv därför frågar jag här
/Nicole
http://nicoletollemark.weebly.com
#2 Vad du skall köpa beror ju på vad du själv vill ha, vad du söker för typ av objektiv och hur höga krav du har. De tre du nämnt är ju lite olika, så du behöver fundera på vad du behöver.
Skall du alltså köpa med kitobjektivet eller köpa enbart en annan typ av zoom? Ifall du tar kitobjektivet är kanske inte behovet så stort av just 18-200.
Jag vill kunna få snygga bilder i bra skärpa och kunna fånga snabba rörelser i hundsport, på längre avstånd.
/Nicole
http://nicoletollemark.weebly.com
Nikon AF-S 70-300/4,5-5,6 VR är ett bra val, även begagnat (bästa valet ekonomiskt sett), liksom de senaste motsvarande objektiven från Tamron och Sigma med stabilisator, alltså OS på sigmesiska och VC på tamronesiska.
Medarbetare på foto, sång och matlust iFokus
Tänkte även hörs om alla Nikon objektiv funkar till alla Nikon kameror? Har ett som är drygt tio år som tillhör min nuvarande Nikon D70, skulle det även passa till min nya kamera Nikon D3200?
/Nicole
http://nicoletollemark.weebly.com

Om ditt objektiv har fokusmotor, så funkar det fullt ut.
Skulle du kunna tala om vad objektivet har för beteckning?
Beteckning? hehe
/Nicole
http://nicoletollemark.weebly.com

Ja, det kanske står några bokstäver och siffror på det? Rita av allihop precis så som de står där.
Detta står
• 70-300 mm
• f/4-5,6
• Närgräns: 0,95 m
• Avbildningsskala: 1:2
• Filterstorlek: 62 mm
/Nicole
http://nicoletollemark.weebly.com

Jag har väldigt svårt att tänka mig att det står så på objektivet. Det står alldeles säkert någonting annat. Men om det inte är ett Nikon-objektiv, så säger beteckningen inte någonting om fokusmotorn.
D70 har autofokus med objektiv som inte har motor, men D3200 får inte autofokus med såna objektiv, så man måste ställa in skärpan själv genom att vrida frampå objektivet. Inne i sökaren finns en liten signal som tänds när man har fått skärpa.
En gissning är att det bara passar hjälpligt på din kamera. Det går att sätta på, och det är inte någon risk med att sätta på det. Det går också att använda, men troligen får du inte någon autofokus, utan måste använda kamerans gröna fokuslampa för att hitta skärpan.
Om objektivet har motor för autofokus så fungerar det fullt ut. Du kan kolla genom att sätta på det och trycka ner knappen halvvägs för fokusering. Om objektivet fokuserar då, så är allt som det ska. Om det inte fokuserar själv, måste man vrida på fokusringen tills den gröna lampan tänds.
Jaha! Jag trodde vi pratade om Tamron objektivet hehe…Fel av mig!
Såhär står det på mitt nuvarande:
Nikon DX
AF-5 NIKKOR 18-70mm 1:3.5-4.5G ED
Kan det stämma?
/Nicole
http://nicoletollemark.weebly.com

Det funkar fullt ut på en D3200. så du behöver inte ett 18-55 när du har det objektivet.
Okej tack! :)
/Nicole
http://nicoletollemark.weebly.com
Jag har också Nikon d3200 och jag fick alla våra gamla objektiv som precis som dina är ca tio år gamla och har används till Nikon d70. Objektiven funkar att använda, men autofokusen fungerar inte. Är du okej med att använda manuell fokus funkar dina gamla objektiv också.

#15 av Potatisen
Frågan om fungerar eller inte, och autofokus, är ganska klart utredd redan. Objektivet som användes på D70 fungerar fullt ut, dvs det har autofokus på D3200. När det gäller Nikons egna objektiv, så får man autofokus med alla som heter AF-S.
De som bara heter AF, utan S, saknar fokusmotor, och där fungerar autofokus bara med kameror som har autofokusmotor i kamerahuset.
Så nu när jag ska köpa ett extra objektiv till D3200, måste det stå AF-S eller funkar endast AF?
Det gäller tamrons 70-300mm, där står endast AF men läster man närmre står det att det har autofokus :/
/Nicole
http://nicoletollemark.weebly.com

#17 Om det är ett annat märke än Nikon, så heter det inte AF-S.
Så det där med S gäller enbart Nikon objektiv.
Tamron-objektivet som du länkar har fokusmotor, men jag avråder från köp. Om du är beredd att förlora ungefär en tusenlapp, kan du ta risken, men du bör vara medveten om att objektivet har en allvarlig svaghet i konstruktionen. Det kan fungera ett tag, eller ganska länge, men det kan också gå sönder väldigt lätt vid normal användning.
Optiskt är objektivet bra, men mekaniskt är det rena skräpet. Det har en mikromotor med kuggväxel, och man måste koppla ur kuggväxeln för att ställa fokus manuellt. Kuggväxeln har små kugghjul av plast, som är ytterligt ömtåliga, och i bruksanvisningen står det att man måste koppla ur AF för att sätta på eller ta av motljusskyddet, då objektivet annars går sönder. Flera på det här forumet har lyckats få sönder objektiv av den här typen utan att förstå riktigt varför, eftersom de inte har varit ovarsamma. se länk: http://foto.ifokus.se/discussions/4d713385b9cb46222d04b1cc-tamron-objektiv-till-d3100#1
Objektivet är helt enkelt illa konstruerat. Bruksanvisningen, som är ett futtigt hopvikt litet blad på engelska, anger att objektivet går sönder om man tar av eller sätter på motljusskyddet utan att slå om till manuell fokusering. Genom konstruktionen med roterande främre del kan man inte heller använda polarisationsfilter, och precis som för motljusskyddet, måste man ställa in manuell fokusering för att sätta på eller ta av ett filter. Lägg märke till att bruksanvisningens text inte anger att objektivet "kan gå sönder" om man sätter på eller tar av motljusskyddet, utan den anger tydligt att det_går_sönder.
Specifikationerna som Elgiganten anger stämmer inte, då objektivet har betydligt längre närgräns än 95 cm. Den är 1,5 meter. Den kortare gränsen som anges når man genom att med brännvidden inställd på minst 180 mm knäppa om en liten knapp, och när den står i läget "Macro" kan man inte zooma ut till 70 mm.
Den särskilda regndans som anges för motljusskyddet är inte normal hantering av ett objektiv. För att man ska kunna ställa in MF på Nikon och Pentax måste kameran vara aktiverad, och de här operationerna borde man kunna göra vare sig kameran är aktiverad eller inte, och oavsett vilket fokuseringsläge som är inställt. Vid skador har importören gömt sig bakom den här delen av bruksanvisningen och inte godkänt att det är ett fel i varan.
Oj, gäller det fler av Tamrons objektiv? Jag har ett 90 mm makro och har inte utfört nån särskild regndans nån gång. Lever jag (eller objektivet) farligt just nu?

#19 Såvitt jag vet gäller det inte några andra objektiv än det här.
Låter bra.
Okej! Jag får i alla fall med en fem års garanti på den, jag behövde ha något billigt "så länge" objektiv, så får jag köpa mig ett ordentligt lite längre fram :)
Tack för alla svar!
/Nicole
http://nicoletollemark.weebly.com