Någon som har Nikon d80, och Tamron 90/2.8?
Funderar starkt på att köpa Tamrons prisvärda makroobjektiv, men jag skulle hemskt gärna vilja se lite provbilder. Och allra helst "ögonblicksbilder" - går det att ordna? Jag fotar som många av er vet nästan uteslutande mat, och vill kunna ta fina närbilder. Men jag har *inte* tid att använda lightbox, och oftast inte stativ heller - det är snabba ryck som gäller. Är det i så fall helt meningslöst att köpa Tamrons objektiv, eller går det att få fina, stadiga bilder i alla fall? (Självklart i bra ljus ändå.) vad tror ni? Nån som vill provfota lite åt mig? :)

Anne: Kolla in ditt objektiv på Pbase så hittar du slumpade bilder. Du kan också uppdatera för nya bilder. Tamron
Tack, det är också bra. Tyvärr vet man ju inte riktigt vad de använt för övrig utrustning, t.ex. stativ..

jag har en d80. jag lånade tamron 90 från jobbet och har lagt upp några av bilderna här. det var utan stativ och jag hade inget annat extra tillbehör heller.
http://foto.ifokus.se/Default.aspx?ThreadId=b0572f26-8c1c-4ff9-9dc1-7d07a2b282f8
mvh arzu

Tack Arzu, kanon :)
Anne,
om du vill se vad olika objektiv kan prestera vid olika brännvidder och slutartider rekommenderas http://pixel-peeper.com
/Snow