Foto iFokus

Foto

Etikettövrigt
Läst 936 ggr
leemland
2014-04-22 20:10
0

Filter -inomhus

En tanke poppa upp i huvudet på mig nu :P 

Ska man ha filter på kameran när man fotograferar inomhus? Tex polariseringsfilter eller liknande? :P Är det lönt att ha ett filter? :P

/ J 
"So complicated, Look how we all make it, Filled with so much hatred, Such a tired game"         Sajtvärd för aupair.ifokus.se/    &  bakverk.ifokus.se/

Inkanyezi
2014-04-22 21:57
0
#1

Om man inte vet vad man ska ha ett filter till, så ska man inte ha något. Det är egentligen det enklaste svaret, även om det verkar lite trubbigt

Och det finns inte någon situation där man "ska" ha ett filter, utom de där ett filter specifikt behövs för att åstadkomma det man vill göra. Exempel är när man vill kunna ta med mycket lång slutartid i dagslus och behöver ett mörkt gråfilter.

Polarisationsfilter använder man oftast för att dämpa polariserat ljus i vissa riktningar, men det kan också användas tvärtom, för att framhäva speglingar i glas, lack eller vatten, genom att det i högre grad dämpar opolariserat ljus när man ställer det så att det släpper in den polariserade speglingen. Man kan få himlen djupare blå i vissa riktningar med polarisationsfilter. Ett polarisationsfilter tar bort en hel del ljus, så att slutartiden ofta blir längre. Det är kanske inte vad man mest behöver inomhus.

JazzBass
2014-04-23 07:36
0
#2

Jag har en gång använt polfilter på konsert för att minska risken för utfrätta ansikten och gitarrer, men det gav så stor ljusförlust (1,5 steg ungefär) att det knappast var värt det. I övrigt behövs nog inga filter inomhus då man fotar med digitalkamera. Om man fotar med film kan man dock behöva nåt. Då en färgfilm alltid (?) är anpassad för en viss färgtemperatur blir det fel färger om man fotar med en dagsljusfilm i glödlampsbelysning, som man behöver kompensera för med ett speciellt färgfilter.

En sak som kan vara lite kul att testa är att lägga på virtuella färgfilter om man fotar direkt i svartvitt (rekommenderar raw+jpeg i så fall, för säkerhets skull). Tycker att ett pålagt grönfilter brukar ge bra resultat för hudtoner inomhus, till exempel.

Medarbetare på foto, sång och matlust iFokus

leemland
2014-04-23 19:01
0
#3

Tack för svaren Inkanyezi och JazzBass ! :) 

Då får filtrena stanna hemma helt enkelt :P

/ J 
"So complicated, Look how we all make it, Filled with so much hatred, Such a tired game"         Sajtvärd för aupair.ifokus.se/    &  bakverk.ifokus.se/