
1984


Bjorsa Robinson på Gräsö. Du ser ut att ha överlevt med fru. Grattis!
Hälsningar
Robert

Jupp rena robinson var de bara barkbröd varje dag :-)Nä var en kul tid å de e roligt att nu scanna in bilder å minnas .
mvh7bjorsa

Året efter -84 gjorde jag lumpen.
robert


Åh…Gräsö!!! Som barn tillbringade jag mina somrar och varje helg på Gräsö. Där lärde jag mig älska naturen och vattnet. Fick lära mig ro och ta upp nät så fort jag kunde stå :-) Inte riktigt men så länge tillbaks jag kan minnas. (Det är nog därför jag gärna tar mig ner till Mälarens strand här där jag bor. Jag laddar mina batterier till ljudet av vågskvalp) Jag har en bild hemma i min dator som jag ska lägga ut på måndag. Firar påsk hos särbon.
Kul med lite äldre bilder.
/mihe

#7 Mihe vi bodde vid nordangärde ca 3km från färjelägret på andra sidan ön .
Här saknar man skvalpet men jag har en massa dammar som plaskar så får min avkoppling där men nog saknar man att segla i skärgården nu men kanske man gör de en dag igen .
mvh/bjorsa

#6, och vattnet har inte runnit ut ur bild sedan dess? Härliga bilder, kul att du delar med dig.
Robert
#8 Vi bodde mer norr ut minns inte riktigt längre…Norrskedika eller nått liknande. Norr… någonting. Sen in i skogen två kilometer rakt ut mot vattnet och tomten var en strandtomt så en eka guppade lyckligt vid bryggan där sädesärlan byggde bo varje år. Jag minns ännu doften från hamnen i Öregrund med rökt fisk och annat gott.
"Mattssons John" bodde vid vägen ner mot vår tomt. Kossorna gick fria och kom glatt muande ibland. I och för sig hette nästan alla män Mattssons John på Gräsö. Såg en intervju för något år sen med en ny och betydligt yngre Mattssons John.
Ha det gott! mihe

#9 Nvände mig nu av programmet arc soft photostudio och tog den minsta rotationen som gick att skriva så är horisonten bättre nu ?
Fast nu när jag tittar på bägge bilderna den i #6 och den i detta så lutar dom kannske åt var sitt håll nu eller så är dom i princip raka men så har jag börjat att se lite dåligt får använda sådan där läsglasögon när läser men tycker jag borde ha våglinjen i huvudet men börjar väl å packa ihop nu :-))
#10 norrskedika är innan öregrund du kanske tänker på norrboda ?fast de finns säkert flera norrnamn på ön ,mattsons john har jag inte hört något om men jag har minnet av att alla hette jansson i efternamn :-)Men de är en fin ö med härlig skärgård.
mvh/bjorsa
mvh/bjorsa
#11 Jaaa Norrboda heter det. Tack! Kul att få se bilder från barndommens ö. Tack igen, lite extra från mig då 
Mvh/mihe

Fin bild mihe man får sommarlovskänsla fast de var ett tag sedan i alla fall för mig :-)
mvh/bjorsa
Det aret jobbade jag i Sanaa, Yemen. Annars paminner artalet om George Orvells bok med samma namn.
Om jag nansin besoker det "karga nord", sa ska jag valdgasta dej, men jag har forstatt, att jag far ta med mej min egen snaps. Jag stannar inte lange
. Jag har ju adressen.