Foto iFokus

Foto

Etikettbildhantering
Läst 2703 ggr
bosse
0

Burfågel.

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Min svåger har några små burfåglar bl. a. denna, som lagt 2 ägg, vilka kläcktes för drygt 2 veckor sen och är nu nästan lika stor som mamman. Jag satt länge och väntade på att den skulle lugna ner sig, men dethär blev enda fotot jag tog av mamman.

För en vecka sen så hade en liten unge landat i vattentunnan och höll på att drunkna, när min svåger hittde den. Nu är den pigg och alert. Jag vet inte vad det är för sort, men den sjunger vackert och kan betinga ett pris på upp till ca 1.000 USD i affären. Han berättade att den ibland sover upp och ner hängande i burtaket.

bosse
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Naturligvis var det inte äggen, som är lika stor som mamman utan ungarna. Det var mycket enklare att fota dom, för dom satt mest och glodde.

Robert
0
#2

#1, söt bild. Du får ju en himla massa cd:skivor för tusen dollar ;)

Hälsningar

Robert

[Linsenhejhej]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Är det kanariefåglar? =) Här kommer det en bild på våra fåglar- Maxi & Sixten

sumpen
0
#4

jag tycker det ser ut som kanariefåglar, och även att dom sjunger fint är ett tecken på det..=)

Fridoliin
0
#5

gillar andra bilden mest :)

/Frida

Medarbetare på Sång.ifokus.

Stå på dig, annars gör någon annan det.

divansson
0
#6

#3 aw.. :) liknar mina fåglar ganska mycket ;) söta =)