Foto iFokus

Foto

Etikettvilda-och-tama-djur-ej-kritik
Läst 488 ggr
Loviiisa
0

Sibirisk Tiger

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Bifogar här en bild som jag personligen är väldigt nöjd med. Nu vill jag gärna höra vad alla andra har att säga om den, positivt/negativt?

Martin
0
#1

Ett väldigt ovanligt perspektiv på en tiger, det gör bilden spännande. Likaså gör diagonalen av tigern lite "avigt" intryck vilket gör att man stannar upp, för oss västerlänningar hade det varit naturligare att diagonalen gått nere från vänster och upp till höger.

Vågrörelsen efter tigern i vattnet ger bilden liv. Det enda jag möjligen skulle vilja önska, är lite mer tryck i tigern, fast de sibiriska tigrarna är kanske något blekare än sina artfränder?

Oavsett vilket, ett foto som jag gillar!

mvh Martin

Loviiisa
0
#2

#1 Tack för kommentaren! Ska prova och se vad som händer sen om jag ger lite mer 'tryck' i färgen. Kan bli intressant. Jo Sibiriska Tigrar är en aning blekare och lite mer orangea. Men sen beror det antagligen mycket på ljuset när jag fotograferade också.