
Fotografera bilar
Någon som har tips på coola vinklar att fotta bilar ifrån? Vad ska man tänka på? Tänkte fotografera när de kör dragracing också… om bilen kör i ca 100 km/h och man vill ha "fartig" bakgrund, då drar man ju med kameran med bilen, hur lång slutartid skulle ni haft? Jag har en Minolta Dimage A1! Help me =)
Prova dig fram med slutartiderna. 1/125 eller 1/180 kanske blir bra.
Vänliga hälsningar
Niklas

Slutartioden beror på bilens fart, avstånd till bilen, vald bländare och vilken brännvid du använder, så det finns ingen generell slutartid. Man får testa sig fram.

tack så mkt för alla svareN!:) tänkte testa mig fram.. :)

Antar att du kommer stå relativt parallellt med bilarna och en bra bit ifrån så jag gissar på att du kommer använda ett 70-200.Försök hålla slutartiderna så pass långa som du bara kan egentligen. ~1/100 vid 200mm bör inte vara allt för stort problem med lite träning. Råkar du ha IS på gluggen så är det nog inga problem alls!
Ett tips vid panorering är att plåta med båda ögonen öppna - underlättar en hel del!
#6: Där har du lyckats mycket bra.
Vänliga hälsningar
Niklas

tack för alla tipsen!
snygg bild, #6#.