Foto iFokus

Foto

Etikettkritik-medel
Läst 447 ggr
Sheba
0

Kritik - Fågelunge

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Vill gärna ha bra/dålig kritik om denna bild. Togs för ett tag sedan.

iwontpromise
0
#1

värsta sötig <3

pellepiano
0
#2

Ja gullighetsfaktorn är hög.

Annars saknar jag den kapade stjärten. Och lite trist med fågeln så centrerad, hade den legat längre till vänster hade den sett mycket ensammare ut tex.

Olysios
0
#3

Söting det är ju helt klart.. japp synd det där med stjärten ..

Therese Mattsson - Medarbetare på Djurfoto.ifokus.se
www.tmfoto.se

Sheba
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Jaa.. :/ Men tack för alla kommentarer :) Här kommer en annan bild på den.. Lite oskarp tyvärr men kommentera gärna.

[mingdie]
0
#5

En bra början för dig är att inte ha objektet mitt i bilden. Titta på den här artikeln. Den är på engelska så har du problem be någon att översätta. http://en.wikipedia.org/wiki/Rule_of_thirds

 Eddie

Teja-Bea
0
#6

#0 Fin bild med bra färger och jättefint skärpedjup. Jag saknar dock de kapade stjärtfjädrarna. Och skulle önska att fågeln var med till vänster i bilden.. alltså mer luft framför fågelns ansikte

Den andra bilden är också den mycket fin. du har fått till ett mycket bra skärpedjup på båda bilderna! Om du kanske kommit ner lite, som den är nu så är fågeln fotad lite uppifrån. Jag antar att denna bild är obeskuren, fågeln smälter in lite i all bakgrund. Men rätt beskärning kan detta bli en kanonbild!!

Bra jobbat!

Bea Jakobsson, ~www.stuteriteja.se~

Medarbetare gotlandsruss ifokus
Medarbetare ponnytrav ifokus

Sheba
0
#7

Okej tack så mycket för alla kommentarer iallafall ;).

Sandra.