Foto iFokus

Foto

Etikettlandskap-och-natur-ej-kritik
Läst 3992 ggr
Staffan
0

Speciella Träd

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Håll med om att det är något speciellt med träd.

Från det att de bara är ett litet frö tills dess att de majestätiskt sträcker sina grenar mot den himmel vi alla vill nå (på ett eller annat sätt). Till och med efter deras livskraft ebbat ut står deras ensamma skelett och påminner oss om fornstora dagar.

Bifogat fotografi tog jag i skärgården under helgen som gick. Det ni ser är en naturminnesmärkt idegran som levt i över 1200 år, och som med sin sagolikt sirliga stam och sina ljusgröna barr och röda bär ger en känsla av att hemligheten om evigt liv döljer sig bland grenarna.

Att smyga sig ända inpå dess stam är som att göra en resa i tiden. Tänk att det här trädet sett fler än 1000 grönskande somrar härute i skärgården, fler än 1000 gnistrande vintrar. Det såg de första vikingarna och det såg de sista. Det fanns här när jag föddes och det fanns här när mina föräldrar föddes. Det kommer stå kvar här när vi har gått ur tiden, och kanske inte ens minnet av oss finns kvar…

Mäktigt.

Har ni några bilder på träd som ni vill dela med er av ?

Mvh // Staffan

Pia
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Bortsett från tveksam fotokvalité (jag skyller på det skräpiga ljuset…:), så tycker jag dessa mäktiga träd som vaktade ingången till Groombridge Place & Secret Garden (England), var riktigt imponerande! Och vackra! Har ingen aning om vad det är för träd, men de måste ha många år av livsvisdom…

Staffan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Härlig bild Pia! Jag tvivlar på att ens en orkan skulle förmå att dra upp de där rötterna ur marken… :)

Mvh // Staffan
ps. Jag drog upp färgmättnaden och kontrasterna i ditt fotografi för att ge det ytterligare lite stuns… :)

Pia
0
#3

Vad bra, du tog bort det disiga ljuset, nu blev det lite mer "saga för alla" än bara ett minne för mig:)

Robert
0
#4

I din bild Pia längst upp till höger har du något som kallas för vinjett. Det får du ibland när du har använt en stor bländare. Det är enkelt att klona bort sådanan mörka partier.

Hälsningar

Robert

tillalex
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Sveriges äldsta ek, Rumskullaeken.

Lite för sent på kvällen så det blev inte riktigt bra. Istället för att kliva över två gärdsgårdar till så tog jag 11 kort och sammanfogade i autostich. Tror det är därför det är mörkare i de övre grenarna då de blev underexponerade i förhållande till himlen.

Ett maffigt träd men det ser ju inte så märkvärdigt ut på bild tyvärr.

Pia
0
#6

tillalex, oh men visst ser det maffigt ut! Man undrar lite vem som bor i det…:)

Robert
0
#7

#5, jösses det ser nästan ut som om två ekar omfamnar varandra. Fint

Robert

Norrskenet
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#8

När jag var på Sri Lanka såg jag en benjaminfikus i Kandy som täckte en yta på 2340 kvadratmeter. Otroligt imponerande. Observera att det är en person i vit skjorta som står under trädet.

Robert
0
#9

#8, stort träd, verkligen - bra med referenser, men det var lite svårt att hitta honom under trädet, han skulle ha varit utanför eller hade du möjlighet att komma in närmare?

Hälsningar

Robert

SilverTail
0
#10

här är från våran svenska skog..Glad  inte så märkvärdig men den är fin att titta på..

http://img.photobucket.com/albums/v289/SilverTail/Andra%20bilder/Finaste%20bilderna/MyPictures0005.jpg

Norrskenet
0
#11

#9 Det som inte fick ske skedde. Batterierna tog slut och reservbatterierna låg i bilen…..Jag fick med big 4 bilder därifrån.Det var dessutom en helt otrolig botanisk trädgård, anlagd av britterna någon gång på 1800-talet. Alla vackra bilder finns tyvärr bara innanför pannbenet numera….

Men av det lärde jag mig mycket!!!

ERIR
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#12

Fotade för ca ett år sedan ett mycket speciellt träd ;-)

Staffan
0
#13

Kanonbild verkligen, tycker jag.
I all sin enkelhet en kunglighet.

// staffan

Norrskenet
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#14

Här hittade jag ett litet utsatt träd

Staffan
0
#15

#14

Woa! Är det där en bild som du tagit själv? Grymt!!

// staffan

Citron
0
#16

#14 - Herregud. Det där var en utav de mäktigaste bilderna jag någonsin sett. En favorit!

- Jim Johansson

Robert
0
#17

#12, tjusigt - vi måste ha en separat sträng för julgranar. erir, det är väl bara att önska ett stativ från Tomten för det är väl lite röresleoskärpa i bild?

#14, fint komponerad bild, mäktigt med en fors som rinner i bakgrunden. Det jag funderar på är om du skulle ta bort det som är på andra sidan av stranden och lite på vänster sida. Forsen är överexponerad och om du tittar på ditt histogram så har du antagligen en tjock stapel upp höger i histogrammet, det säger att du har förlorat detaljer i de ljusa partierna i bild.

Hälsningar

Robert

AktieTrader
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#18

Här är en liknande som i #14. Den är från Tossa De Mar i Spanien. Hur den tallen överlever begriper jag inte.

AktieTrader
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#19

Här är lite mer stämmningsfylld variant av samma motiv.

Robert
0
#20

#18, 19 - effektfulla bilder och beskrivande. Fint med dykarn. Ser onekligen lustigt ut.

Robert

Staffan
0
#21

#19 tyckte jag också var en kanonbild. Vad mäktigt det ser ut när solen lyser upp enbart den högra klippan.

// staffan

AktieTrader
0
#22

#21 Det är inte solen. Bilden är tagen i skymningen och det är en strålkastare som lyser på klippan.

Norrskenet
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#23

Bilden i #14 är tagen i norrbotten, nämligen Jokkfall som ligger i Kalixälven några mil norr om överkalix. Jag knäppte några bilder där och upptäckte att ljuset var väldigt starkt i själva forsen, så antingen fick jag bra exponering på allt utom vattnet eller så blev vattnet lite utfrätt. Här är en bild som är exponerad mer efter vattnet

Norrskenet
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#24

Här en annan bild på forsen

Norrskenet
0
#25

#19: Ljuset och kompositionen av bilden är fantastiskt fin.

Norrskenet
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#26

Dom här träden är speciella för mig. Dom har följt mig i 40 år. Så länge har mina föräldrar haft en stuga i Muonioälvens strand 4 mil norr om Pajala. Träden finns på en ö som gränsar till Finland. I vinter kommer dom att avverka alla dessa träd, så att när jag nästa sommar kommer upp kommer ön att i princip vara tom på träd. Det är möjligt att det blir ännu finare bilder då, jag vet inte, vi får väl se. I alla fall så kommer jag att "publicera " dom i det här forumet då.

Pia
0
#27

aktietrader, åh foto #19 kan du får förstora och rama in till mig, tack:) I brist på ord, så säger jag fullständigt betagande om bilden…:)

Staffan
0
#28

#26

Ännu en fin bild, du tar många bra fotografier norrskenet!

Trakterna kring torne älv är jag väl bekant med; far min kommer från Övertorneå och mamma är från Överkalix… :)

// staffan

Robert
0
#29

#23 - knepigt, det du har fotat så är kontrasten hög, man får välja vill man ha det ljusa bra eller det mörka - och då får man tänka på vad som är objektet - i ditt fall var det trädet. Det går ju att markera områden i Photoshop för att sedan justera dessa.

Två bilder tagna på stativ hade blivit bra i ditt fall, en exponering efter vattnet och en efter den mörka bakgrunden för att sedan sammanfoga dessa två bildern.

#24 fint med stenar i förgrunden.

#26, trevlig bild, fint med dimman som lyser igenom, härligt att du har tagit med en förgrund - bildar en fin ram.

Hälsningar

Robert

AktieTrader
0
#30

Tack pia för komplimangen. Menar du allvar med förstoringen så går väl det att lösa. Du får väl ta en semestervecka där och se det live. Här är fler bilder

Då skulle du se bilderna som blev misslyckade, en uppstigande måne mellan klipporna. Tyvärr så var det så mörk när månen gick upp att allt blev mörkt utom månen och den upplysta klippan.

Norrskenet
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#31

#28: Tack för dina värmande ord. Det är alltid kul att lägga ut bilder, när man hör att det blir uppskattat

#29: Skulle jag haft lite mer tid så skulle jag gärna vilja fördjupa mig i dessa avancerade tekniker. På den "gamla" goda tiden när man höll på med sv-vit kopiering kunde man hålla på en hel kväll med en enda bild, men nu…..

Här skall ni alla få en liten fredagsblomma ifrån mig. Tyvärr är dom från farsdag och har i dag gått hädan till komposten. Men som en sann humanist så fick dom ett sista porträtt taget.

johan
0
#32

#31: Den tyckte jag var häftig! Gillade verkligen att det var vita rosor och att de faktiskt börjat vissna. Annorlunda och vackert!

Mvh // Johan

Norrskenet
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#33

Jag gillar att ta bilder på solnedgångar, speciellt i stugan i norrbotten. Oftast blir dom inte så bra som jag vill eftersom de blir så statiska, det finns inget levande i dem, de är bara vackra. Förra året så var jag ute och fotade på kvällen och då var det en laxfiskare som var ute och då tyckte jag att det blev en helt annan bild. Vad tycker ni?

Robert
0
#34

#33 Trevlig bild, genomtänkt i sin komposition -  bra jobbat.

Robert

ERIR
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#35

jfr bilden i #12 med denna bild av årets julgran (fotat med stativ och fjärrutlösare). Själv tycker jag #12 är bättre trots oskärpan, kanske beroende på att det är mer snö i den bilden.

Robert
0
#36

erir, det är ju mycket bättre. Jag tror att du kan ljusa upp snön lite i typ Photoshop. Bra jobbat!

Robert

Pia
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#37

Ett märkligt, och vad man får förmoda, uråldrigt träd på Azorerna. Lite mystisk, förtrollad skog över det… Jag skulle inte vilja gå där på kvällen…:)

Älskar_hästar
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#38

Inte lika mäktiga träd som er andra, men det har iiaf levt i lite mer än 11 år :) och sen finns det ett annat träd i bakrunden också :)

Citron
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#39

Här har vi ett träd som jag tränade att fotografera på. Jag har aldrig tagit fotografier av träd förut, det var svårare än jag trodde. Jag kanske borde ha ställt mig lite mer på avstånd innan jag tagit bilden.

Har gjort om den till s/v. 

Vänliga hälsningar
- Jim Johansson

Citron
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#40

Och här har vi den i färg. Snön syns tydligare och bilden känns mycket mysigare. Men jag gillar ändå den svart/vita mer. :-)

Citron
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#41

Här har vi också några träd som jag gick förbi när jag rastade hunden. Även denna bild är omgjord till s/v.

Vänliga hälsningar
- Jim Johansson

Robert
0
#42

#40, jag tycker trädet är för centrerad, om du börjar med att ha stammen i något utav nedre hörnen och tilta kameran något så att stammen kommer in i mitten av bild.

#41, fint noterat av allén.

Hälsningar

Robert

Kiara
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#43

Jag har också ett speciellt träd-> hästarnas sommar träd, när dom ställer sig under det och dåsar middag då är det sommarSkrattande

Kiara
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#44

Här är trädet en gång tillSkrattande

[slo]
0
#45

Kiara, jag tror jag har åkt förbi i närheten av dej! Var på väg från Göteborg till Timmervik, eller vad det heter… En liten affär där man kan köpa skinnkläder Ligger utanför kungälv, längs med en älv (göta älv kanske?)

Men iaf, tycker jag känner igen din hage på sista kortet Räcka ut tungan

Loove
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#46

Här är mina bidrag på trädbilder,,

Denna bild är tagen på Catalina island, 5mil utanför Los Angeles kust.

Loove
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#47

Ett dött träd i norra Californien.

Loove
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#48

Palmer på Catalina island

Robert
0
#49

#46, fint - en bild som platsar bland Komposition del2.

Robert

Bima
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#50

Visserligen bara grenar, men jag gillar hur det blev

Bima
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#51

Behöver jag säga att det var kallt när jag tog den här bilden? ;)

Robert
0
#52

#50, skulle kunna även fungera som ett bra mönster på en annan bild, exempelvis porträtt.  

#51, hur bra som helst, möjligen att det är synd att trädtoppen är kapad.

Hälsningar

Robert

AktieTrader
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#53

#47 Jag gillade bilden men grenen till höger var störande. Jag plockade bort den och justerade kontrast och levels.

tillalex
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#54

Nu har vi haft "frostigt" väder i flera dagar. Rätt ovanligt i Göteborg. Var man än tittar så ser träden ut så här.

Norrskenet
0
#55

54: Tjusig bild, nästan lite drömlik

Staffan
0
#56

Wow, vad många fina bilder ni postat!

#48 Bra komposition! Jag tycker om hur havet flyter ihop med himlen.

#49 Hur kan någonting så rörigt kännas så lugnt och skönt? :)

#54 Vackert - som ett vykort!

// staffan

gankis
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#57

Vad mycket fina trädbilder ni har bidragit med här! Speciellt roligt att se en bild av Rumskullaeken, då jag sett den på riktigt själv.

Träd är ett av mina absoluta favoritmotiv och jag skulle kunna knö in en massa här, men jag ska bespara er. Men några har jag valt ut…

Den första bilden togs en riktig kall morgon för någon vecka sedan precis i soluppgången. Jag tyckte om den glödande effekten som solens strålar fick på grenverket.

gankis
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#58

Den andra bilden är en närbild på barken på en svartpoppel (tror jag). Riktigt grov och livfull struktur.

gankis
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#59

Den tredje bilden är något av det mest otroliga jag varit med om i trädväg.

Efter stormen Gudrun var man tvungen att hitta ställen att lagra allt stormfällt timmer och Byholma militärflygfält som ligger sydväst om Ljungby har blivit Europas största timmerlagringsplats.

Lite fakta för att ni ska förstå hur enormt det var: Varje dygn lossas ca 150 timmerbilar. Den 116 ton tunga kranen är bemannad dygnet runt, 7 dagar i veckan. Killarna som jobbar i kranen jobbar i 12-timmarspass. Det ligger 12 travar som mäter 13 meter på höjden och löper 2 km utmed landningsbanan

Vi var där i somras på besök. Den dagen vi var där hade de precis börjat med helikopteröverflygningar. Min son och svåger åkte upp, så det är de som fotat den bild ni får se här.

Staffan
0
#60

Fina bilder gankis!

#59 är min favorit - man kan nästan inte fatta hur många träd det är som vilar där… :-/

// staffan

Robert
0
#61

gankis, trevligt att se bilder från ditt album - fortsätt med det.

#59, härlig bild, och det måste ha varit en upplevese att få vara med om det där. Säg bara till nästa gång du åker upp i luften så följer jag gärna med, jag kan hålla din kameraväska åt dig.

Hälsningar

Robert

BMJ
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#62

#33. Lite sent ute kanske men jag såg inte bilden förrän idag. Fina intensiva färger. Bra att du inte lägger båten mitt i bilden.För att förstärka intrycket av båtens rörelse kan du koncentrera motivet genom att beskära det. Du får också bort en del av det tunga mörka partiet nertill.

Norrskenet
0
#63

#62 Tjusigt gjort BMJ

Om man skall ha bilden på ett fotopapper och vill ha ett långsmalt format, där längden är större än ett A4-format. Hur gör ni då? Jag beställde några bilder i 20*30 och det var billigt och bra, men om man vill ha bredare, vad kostar det då?

BMJ
0
#64

Kommer du över 20x30 så skenar priset iväg. På onoff.se kostar 20x 19,95:-. 30x kostar 79:-, 40x 89:- 50x 99:-.

Jag beställer mina bilder från www.pixdiscount.com. Ett storlabb i Frankrike som har bra priser och inte minst bra bilder. Bättre svärta än vad jag sett bland svenska labb.

Norrskenet
0
#65

Jag beställde några 20x30 hos www.frontweb.se och dom flesta blev bra (någon blev lite mörk och en solnedgångsbild blev inte bra)

Jag har inte testat något annat labb.

bebbe
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#66

Lite foto som jag tog på olika träd  050201, först en ståtlig ek

Berith: Om du inte kan säga något snällt...Var tyst

bebbe
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#67

Vår hängbjörk sedd underifrån

Berith: Om du inte kan säga något snällt...Var tyst

bebbe
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#68

spår efter Gudron kan oxå vara vackra

Berith: Om du inte kan säga något snällt...Var tyst

Faxlin
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#69

Vi har ett par silvergranar på våran tomt, här är en bild på en av dem som är taget på lite annorlunda vis. Hela granen syns inte.

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Faxlin
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#70

Grenar med snö

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Robert
0
#71

bebbe, fint jobbat #67 blev snabbt min favorit. Jag skulle tippa på att en sådan blid kunna göra sig bra på någon utav dina väggar hemma hos dig.

Hälsningar

Robert

Staffan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#72

Aktiverar den här tråden igen och bifogar ett fotografi taget på Djurgården helgen som gick… :)

// staffan

Norrskenet
0
#73

Ett riktigt klätterträd. Såna älskar jag. Är det ett gammalt träs som fallit och bildat nya?

Queball
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#74

Ett stort träd :-)

Norrskenet
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#75

Det var ett ännu bättre klätterträd.whooaa. Här är några veka rackare som inte man så gärna klättrar i

Staffan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#76

Det här trädet vilar på en naturskön plats i Stockholms skärgård…

Vattnadal
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#77

Ett till dött träd, rejält dött… Lekte med min nya kamera, för att testa zoomen…

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

Robert
0
#78

#77, grattis till din nya kamera. Vrid på bilden så att de starkare fårorna i stocken bildar ett kort från hörn till hörn. Jag tror att det kan bli rätt effektfullt.

Hälsningar

Robert

Thaijna
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#79

Tog den här bilden när jag fick min första digitalkamera :)

joaakimm
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#80

Är inte så nöjd med denna bild men den passar in under kategorin speciella träd. Kommer att tänka på Koalor när jag ser den.

Robert
0
#81

#80, häftigt med Koalor så här långt norr upp.

Hälsningar

Robert

[Luna]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#82

Ett HÖGT träd. Jag kännde mig liten. kanske inte världens bästa bild men de känndes skumt att titta upp och se hur HÖGT trädet va jag stog under.

Calibra
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#83

hittade bilder på knepiga träd (om det nu är träd?), tagna i någon djungel på Borneo..

Calibra
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#84

en till..

Hippien
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#85

Mitt bidrag blir ett träd på Liseberg en decemberkväll för ett par år sedan. Bilden är tagen underifrån intill stammen och upp.
Fokus är på de närmsta ljusen för att få en suddig stjärnhimmel.
Kompositionen är jag inte helt nöjd med men en ganska kul effekt ändå.

Diskussionen närmar sig gränsen för max antal kommentarer. Överväg att skapa en ny diskussion och länka till den här.