# Problem med Nikon D5000
Author: TheLonleyWolf93

Först och främst så har den problem med att kunna ta kort i huvudtaget, när jag trycker på avtryckaren så knastrar det bara i objektivet och ingen bild tas.

Har provat med ett annat objektiv men märker även problem där så det måste vara kameran det är fel på. Har haft den sen 2009 så garantin har utgått. Inbyggda blixten fungerar inte heller, den öppnar luckan och klickar till men inge mer än så, men kände att jag kunde vara utan blixt för har en extrablixt men när det blev problem med att ta kort då höll det inte längre.

Så undrar finns det någon som vet vad problemet kan vara? Är det något man kan fixa själv eller måste jag lämna in den? Ni får gärna komma med tips om blixten, den extra är lite tung och tar plats så vore skönt att slippa den :)

## Comment 1
Author: felixhaljeskog

Hur många exponeringar har den gått? för det kan ju va så att den e slut? och du kanske behöver fixa en ny.

## Comment 2
Author: TheLonleyWolf93

#1 hur kollar man det?

## Comment 3
Author: felixhaljeskog

http://www.myshuttercount.com/  
  
Där kan du kolla de, du kan även se det i Exif :)
