# Problem med RAW :(
Author: Hanna

Har under låång tid haft problem med att öppna RAW-filer (NEF från D5100) till Photoshop, både CS4 och CS5. MEN så testade jag RAW-filerna från gamla kameran (D40:n) och de funkade!!! ![Skrikandes](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") Så vad är problemet? Ska ha fotoutställning och måste få bilderna fixade snarast. Lightroom funkar, men det kan jag knappt med. Hjälp snarast!

## Comment 1
Author: Inkanyezi

Du behöver uppdatera din ACR till Photoshop för att få den att funka med nyare modeller av kameror. Annars är det ett ganska smidigt alternativ att använda Lightroom.

## Comment 2
Author: Xenity

Jag har samma problem med Elements 8 och bilder från D7000. Hur gör jag för att uppdatera denna ACR?

## Comment 3
Author: Hanna

Det fungerade tyvärr inte och den hittar inga uppdateringar heller. Får jobba i LR.

## Comment 4
Author: Inkanyezi

För Elements 8:

http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=4811

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Har inget stöd för D7000 som är för ny för Camera Raw.

Vill man kunna få det att fungera igen måste man köpa senaste Elements eller använda DNG-konvertern för att konvertera alla ens råfiler till DNG-format.

Detta är en anledning till att jag inte använder Lightroom, PS, Elements. Det finns gott om program som bygger på [öppen källkod](http://stilbild.nu/oppen-kallkod-for-fotografen/) istället.

## Comment 6
Author: ru4real

[https://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=4920](https://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=4920)

Uppdatering för Camera Raw 6.3

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 D.v.s. för Elements 9.

## Comment 8
Author: Xenity

Tack för alla tips och särskilt #5 det var ju en liten guldgruva.
