# Tips och råd angående djurfotografering :)
Author: Maddiiee

Hejsan :)

Jag har börjat intressera mig lite för fotning, dock har jag bara en mobilkamera just nu, men den ger väldigt bra bilder :) men i alal fall, jag skulle vilja ha tips och råd på hur man bäst fotograferar djur, får dom dit man vill så att säga alla tips är välkomna :)

## Comment 1
Author: twinkime

När man fotar djur tycker jag det är viktigt att man tänker på vilken vinkel man fotar från . Många gånger är det bra om man är på djurets nivå. Sedan även hur ljuset hamnar på djuren och vart skuggorna hamnar. Man ska även tänka på vad som kommer emd i bakgrunden.Vill man ha ögonkontakt eller profil.

Det var lite tips i alla fall :)

## Comment 2
Author: Maddiiee

Åh tack :) Ja det var jättebra tips :) Har ärvt en kamera från min syster som är fotograf här i Falun eller ja rättare sagt min fästman haha men ska be henne lära mig den och fota lite :) Tack för tipsen!

## Comment 3
Author: Martin

Välkommen in till [djurfoto.ifokus.se](http://djurfoto.ifokus.se/) också, där finns lite artiklar skrivna i ämnet!
