# (M) Hästporträtt
Author: [Borttaget]

Hej, inte varit aktiv på länge men jag var ute och fotade min foderhäst med en kompis idag och blev extra nöjd med denna bild som jag har redigerat lite smått. Jag vill jättegärna ha kritik på fotografiet i sig! :)  
Jag laddar upp originalet nedan.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

oj, här är originalet större! :)

## Comment 2
Author: thenewbreed

Jag (kompisen) som hängde med dig till stallet tycker verkliden verkligen om denna bild. Och du har klonat bort alla störiga objekt väldigt bra!!  
Kan inte ge så mycket mer kritik än så, hoppas att fler erfarna vill svara :D <3

## Comment 3
Author: MissInAction

Och jag med rätt så kräsna men ändå lite otränade ögon tycker också att du gjort ett riktigt bra jobb med redigeringen! Någon som jobbat mycket med sånt och är van vid att titta på sånt kanske ser spår efter det du gjort, men inte jag!  
Och bilden i sig är väldigt vacker. Behagligt ljus och behagliga färger.    
  
Det är väl nästan så att jag får en 3D-känsla av bilden för att bakgrunden är såpass oskarp och hästen nästan sticker ut ![Förvånad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")![Glad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: Ylva-Li

Kan faktiskt inte se nåt negativt i bilden. Riktigt fin skärpa på hästen, härlig bokkeh bakom. Redigering syns verkligen inte alls. :)  
En sån där bild man mer än gärna skulle ha på väggen hemma. (Kanske ännu mer om man känner hästen.)

## Comment 5
Author: Inkanyezi

Jag gillar verkligen bilden, som är rätt annorlunda jämfört med de flesta bilder man ser av hästar, kanske främst för att den är tagen i skogen, och att oskärpan i bakgrunden (det som Ylva-Li också nämner som bokeh) är så fin. Canons kitobjektiv är verkligen kanonfint just när det gäller bakgrundsoskärpa.

Det jag funderar lite över är om den vinner på att riktas upp lite grann. Trädet som syns i övre vänstra hörnet lutar visserligen i verkligheten, men alla träd i skogen lutar inte. Om man vrider ungefär fyra grader åt vänster så står skogen rakare. Man kanske får beskära lite annorlunda då för att få bilden harmonisk. Men jag är inte säker på att det är värt att peta mer på den.

## Comment 6
Author: LucyLove

Helt underbar bild! Är total amatör på allt som har med kameror att göra, men jag kan säga att bilden är väldigt vacker.

Vilken kamera använde du? ![Glad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: thenewbreed

#7 Hon använder Canon Eos 1100 (;

## Comment 8
Author: LucyLove

#8 Okej, tack! ![Glad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 9
Author: NiklasHjelm

Jättefin bild, ljuset är milt och bokeh är jättevacker. Inget att anmärka på.
