# Företag som snor bilder!
Author: Idrus

Nu har jag råkat ut för att ett stort företag som snott min bild och publicerat på sin facebooksida. Har mailat dem men vad mer kan man göra? Hur ska jag gå tillväga? All hjälp tack!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Ta kontakt med [Bildombudsmannen](http://www.bildombudsmannen.se/) är ett bra tips.

## Comment 2
Author: UlrikaD

Vilken bild är stulen?

I Göteborg tog en djuraffär en bild från min uppfödning och la ut i sin blocket-annons.

Jag ringde dem och hotade med polisanmälan och bilden togs bort.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Är det ett företag i Sverige kan man skicka en faktura. Fungerar det inte eller om man är privatperson är det nog enklare att gå via bildombudsmannen och driva en rättsprocess.

## Comment 4
Author: AndreasS

Som privatperson kan man registrera sig på Frilans Finans och skicka faktura via dom. Har råkat ut för bildstöld två gånger nu på kort tid av just företag och har båda gångerna ringt upp dem och frågat vart jag ska skicka fakturan.

Dom har vänligt gett mig uppgifterna och jag har skickat fakturan som i sin tur har betalats. Betalar dom inte så sköter Frilans Finans med dröjsmålsränta och ev. inkassokrav.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Frilans finans hade jag helt glömt.

## Comment 6
Author: fotoninja

hur kan man upptäcka att nån snott ens bilder?

## Comment 7
Author: Schnauzertik

Angående bildombudsmannen AB. så krävs det att ersättningen för bilden inte blir alltför ynklig för att ska löna sig att använda sig av det företaget.

Det är ju en privat juristfirma som siktat in sig på upphovsrätt för bilder och han jobbar inte gratis.

Det kostar en startavgift på 900:- plus en tredjedel av eventuell betald ersättning plus moms.

## Comment 8
Author: Idrus

Nu tack vare att företaget också låtit sig "dela" bilden så sprids den överallt! ingen hejd...

På bilden är det en stor text över som någon skrivit dit med sidan pinwords. Pinwords logga står nu över min logga. Nu om företaget tagit bilden från någon annan är de fortfarande lika fel?

Tack för er hjälp!

## Comment 9
Author: Idrus

putt

## Comment 10
Author: ru4real

Kan du inte skicka med en länk till där den ligger?

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Vad hände med länken till facebooksidan? Vad sa bildombudsmannen när du kontaktade dem?

## Comment 12
Author: Idrus

De flesta (visade sig att de var många..) har tagit bort den efter att jag bett dem. Men här är bl.a. en som varken svarar på facebook mail eller riktiga mail som har den kvar. [LÄNK](http://www.facebook.com/photo.php?fbid=337541719663502&set=a.112680012149675.25458.101841893233487&type=3&theater)

Han sa att jag skulle skicka faktura, ställde en till fråga men den svarade han aldrig på..

## Comment 13
Author: JazzBass

Det finns ju en länk på sidan du länkar till som heter "report this photo". Gör det, jag har sett att facebook ser allvarligt på brott mot upphovsrätten.

## Comment 14
Author: Idrus

### #13 Ja men sen då? det är jättekrångligt när man trycker vidare sen?

## Comment 15
Author: ru4real

Har du testat att maila pinwords? Om att det är din bild från början? [hello@pinwords.com](https://mail.google.com/mail/?view=cm&fs=1&tf=1&to=hello@pinwords.com). Och anmäl t facebook iaf, även om det är krångligt.

## Comment 16
Author: Idrus

det är så krångligt så jag vet inte hur man gör, thats why! :/ men jag vet inte vart bilden ligger inne i pinwords? hur hittar man den där då? tack för din hjälp!! :)

## Comment 17
Author: JazzBass

Jag hittade den här sidan, som är till för såna här ärenden:

http://www.facebook.com/help/contact/?id=208282075858952

## Comment 18
Author: Idrus

Tack så hemskt mycket!

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Skickade själv en faktura till ett företag förra månaden. Berättade för kompisen att jag inte fått någon respons alls från företaget, och när vi kollade upp det på Ratsit visade det sig att det gått i konkurs. Surt sade räven. [Bilden](http://www.agisfs.se/offentliga-byggnader) ligger fortfarande kvar där.

Sedan har vi någon populär bloggerska tydligen som har tagit en  [brandmannabild](http://tanjabergkvist.wordpress.com/2009/08/05/brand-i-genusland) från mig, men det ser ut som hon agerar som privatperson och inte som företagare.

## Comment 20
Author: Andina

#6 - Ett sätt är bl a att göra en [bildsökning på Google](http://www.google.se/search?tbs=sbi:AMhZZiuXkQ_17aRgEI1GKecIsB-OO2SY8JWvDnmlNfhziwbTjV9IQqdm8A5FiMj2jfImv3cDQ_1IJQvdidI7isL36LJBxCT4JPArc0XU-Iq6rftqh8iGPg1hhZkjNope3UcxsJW750NNyeEg3TQcdalshDOreQUUkH_1otWyyNqkzPgY45athw8p_18p-RpztVGJLYVLfLxgwODGG3-1U_1TMSEhfEN0LWDaduALGv0BUxSweGAC6KCHUehzyTwMvygDajGmnDYihas1aVtmkeYs5BnC7g_1iYqnOxzLLjJtNdnxHr4uLzzeZRz9_17NJN4yjGcAOa8C35_1SytLSJvKYHefmFDZleLn1ZQ30BuAhCI0kZNWO9ThYrUVKtFziinNXdI3WLHGomSnEo_1IZg86PMCiRwl5FiY_1_1Mr2naD7Jq0T6BUolMhZXt0BKADJtvvlV-6l7Vi7M_1Kiz4RUFRrLR782zb_1RXVqnVdUXcUolfGZfRdi9LJ35xGQr03KbfyB2QM5eAWr9d_1XaCJOaRw9Pe73xmkxbUlIH0vtTUZG7aaf4yh1aj6IJI-qjhfYHJB79Gs27gxfECRFBrjtC5hYFG_1oxpu_1IToPcjKUM3klns4wlUBoopjIGI2pIcUnVt3cqjjIRZaW2pVI9Fy3QJbpXKDuXFSwGr6JdOBoSL96JJdpc1mrcVe19jCKZBAMSOM0qZbWRe2vZYAGOPf2B4GVoGW3vUUTliR9exj4H4bU7sH9xAs6wFvtrzH6i1rOib8g0g86Xeq6FCaKsxgfekgtpRT69atDjdIcujM0Ghqfpmkh3BkFc7A-uw87YSIT_1HSBeLNCC3mUjDRVHaUnSsj7SLArgyAkB_1M2e2dRF0RH42bedu4ivU85gF5KNfd0lkoN1h5plsBIOT2NiKXeCBFiYep7ftBCwbPTrCzH8PSZYiscQeBPu6pqjqZq6mEjWXXJBkfCSjNxNEQkMnD0f1rWKjZx5iLops19_1N5LXAqQcSskN0-ufdrMZD02rZtbRgX-SzFVnpju_1QHVEkRKUeXsIpmAkCeceWf_1Lkp2llsc2CMHiShUCfDbeolBL290_1bwwP5QtEg9TQQrloza1G_1oWcmJ1PFqnNaBoUar2kjWSkhpRm92H_1wKMO8cmLnTO0kdSaPNfoiYvn0LBF_1PXlK2A4D7sQJywO85xyX6JQ0SLAR9N8M0H24gBFl6OYvjGElJqW2ahnZpN5Rc24nGfMqpCXWxwL10pAi_10TWNBEuBjMi8XVHIhOL_15qD7npJGm9YAys3PjvLQKJyymxACcq2tH0aftwD36MCPCsovRfp46Op2xwg5zJ56cvh5A14G8&btnG=S%C3%B6k&hl=sv&sa=X&biw=1183&bih=805). Där kan du ladda upp din bild från din dator eller lägga in bildens url om den ligger ute på nätet ock söka. Då letar sökmotorn upp bilder på webben som ser ut som, eller är snarlika, och du kan då se var på webben de finns.

Bilder som företag använder men som inte ligger ute på nätet blir ju naturligtvis knepigare att hitta...

#0 - Jag hoppas att du, och alla andra som upptäckt stöld av era bider, lyckas skrämma upp bildtjuvarna! Jag skulle definitivt debitera dem ett relativt stort arvode (det måste ju svida lite...) och samtidigt hota med (polis)anmälan o skadeståndskrav!

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Tråkigt när det händer. Har hänt mig ett par gånger, har skickat faktura på ganska saftiga summor båda gångerna. Fick betalt direkt helt utan en enda fråga.

Du borde göra samma sak!

## Comment 22
Author: MonisN

Jag funderar lite över detta... många hittar sina bilder på nätet, men sitter ni och kollar/söker efter dem, eller hur "råkar" ni stöta på dem?

## Comment 23
Author: JazzBass

#22 - De (fåtal) gånger jag råkat ut för bildstöld har jag själv snubblat över bilderna på nätet. Det har varit fråga om musiker/artister som jag fotograferat, främst ganska nära bekanta. En bekants bekant (musiker) hade knyckt två-tre bilder från klubbens hemsida, laddat upp dem på sin facebooksida och använt en som profilbild. Jag upplyste honom via facebooks mail att han använde bilderna olovligt, men att han fick använda dem fortsättningsvis om han satte mitt namn under bilderna. Han bad om ursäkt och gjorde som jag sade, och gav en samtidigt komplimang på bilderna. En annan gång var det en närmare bekant som använt en av mina bilder på sin myspace-sida.

Jag har också provat googles bildsökning som nämns ovan på ett antal av mina bilder, men via den funktionen har jag inte hittat nån olovlig användning.

## Comment 24
Author: MonisN

#23 För dig fanns det en liten koppling iaf eftersom det var musiker, men många tycks hitta sina bilder på div bloggar och företag. Där känns det mer långsökt att man snubblar över dem. Jag är imponerad att man hittar dom så där hux flux.

## Comment 25
Author: Idrus

### #20 Tack så hemskt mycket för ditt svar, ska jag göra!

#21 Är du företagare? vilka summor tar du ca för en stulen bild?

Ja.. vilka summor bör man ta för en stulen bild? kollat lite på sff's prislista men känner att det är ganska svårt!

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#25

Jag är inte företagare, jag fotar bara för kul och säljer vanligtvis inte bilder.

Pris beror ju på vad det är för bild, vart den är publicerad och hur arg man är på att de snott den.

De bilder som publicerades utan min tillåtelse faktuerade jag 1000 respektive 2000 kr. Det är väldigt mycket i överkant med tanke på att jag är amatörfotograf, tidningen inte hade så väldigt många läsare, bilderna var ganska små och att bilden inte alls var unik. Men det stod inte mitt namn vid bilderna och jag tänkte att det trots allt var jag som satt ett pris.

Jag menar, om priset är för högt kan de väl strunta i att köpa bilden. Nej men vänta! Den är ju redan publicerad!

Fast sätter man på tok för högt pris finns risk att de blir sur och vägrar betala.

Jag hittade en mall för fakturor i Office som jag fyllde i och skrev ut. Jag tror det är lagligt att skicka fakturor som privatperson men man måste beskatta inkomsten som lön om den totala inkomsten överstiger en viss summa.
