# Ekorre, kritik lätt
Author: Harryhund

Här är två bilder jag tog idag, tagna med Nikon D5100. Skulle gärna vilja ha kritik

## Comment 1
Author: Harryhund

andra bilden

## Comment 2
Author: ettlitetalias

Jättefina! Det är ofta svårt att ha lövverk i bakgrunden utan att det blir rörigt, men jag tycker att du har lyckats bra. Ekorren är placerad bra i båda bilderna och du har fått fina uttryck i båda. Du har gjort ett bra jobb, så det är bara ett par saker du skulle kunna tänka på till nästa gång för att få ännu bättre bilder:

\- Skärpa. Bilderna är lite oskarpa. Det beror antagligen på ditt objektiv.  
\- De är lite mörka och kontrastlösa. En enkel bildbehandling skulle få dem att lyftas mycket.

Bra jobbat!

## Comment 3
Author: Yelly Bean

Fina bilder! Tycker att första var bäst. Tycker det är en härligt oskarp bakrund, så det är inget som drar blicken ifrån ekorren. På första bilden tycker jag att ekorren var bäst placerad, lite åt sidan. Det ser bättre ut än att ha den i mitten. ![Glad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: MissInAction

Wow! Verkligen superfina ![Skrattande](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Jag kan inte bestämma mig för vilken jag gillar bäst, tycker båda är väldigt fina. Håller med #2 om skärpan där och färgerna, men det är långt ifrån dåliga bilder. Bra jobb med bakgrunden också! ![Cool](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")
