# någon som kan/vet
Author: kerstin2181

Jag har en Canon ixus 800is, jag får kanonbilder utomhus, men fotar mycket katter, och är mycket missnöjd med bilderna. När jag fotar inomhus, så får jag för ljusa bilder, mm. Jag är kass på instruktionsböcker, men väldigt tacksam för tips och råd

Har en hemsida, men många kassa bilder, vill ha dom bättre.

[http://hem.bredband.net/fetskockenstefan/](http://hem.bredband.net/fetskockenstefan/)

## Comment 1
Author: kerstin2181

Snälla?

## Comment 2
Author: irma

en mycket fin hemsida du har, och vilka underbart vackra katter du har.  
  
Om du menar kattbilderna så tycker jag att du får bra skärpa och bra ljus på en del, en del andra är det oskärpa och starkt ljus, kan vara blixten som är för nära motivet och då blir det ett starkt ljus av den. Kollade på dina kattunge bilder (söta små rackare det där) och en del bilder där är väldigt fina.  
  
Testa och ta från lite längre avstånd och se till att du inte får rörelse oskärpa när du trycker av. Kanske du kan ställa ner blixten på din kamera? jag har en canon powershot och där finns en inställning på själva ljusstyrkan på blixen som jag kan ställa +2 eller -2, ställer jag ner -2 blir blixten inte så skarp.  
  
Svårt att råda då jag är en glad amatör på foto och inte har samma kamera som dej :-)  
  
Gillade dina tokbilder,,den första bilden på katten är hel cool! ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

## Comment 3
Author: irma

läste lite om din kamera,,testa och höj ISO inställningen, såg att du kan ha så högt som 800, man kan fota utan blixt då, men risken är att du får korniga bilder istället.

## Comment 4
Author: kerstin2181

Irma, du är en pärla, ska se om jag hittar det du säger, som sagt, jag är helkass på kameror, men älskar att fota, he he
