# (H) Vin, ljus och utsikt
Author: Ratlings

Var på bröllop i fredags och fotade en del. Här är en bild jag är ganska nöjd med, men vill ändå ha kritik på. ![Glad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: JazzBass

Trevlig stämningsfull bild. Skulle själv försöka öka ljusheten något, genom att i kurvor-verktyget dra punkten uppe i högra hörnet en bit inåt, alternativt samma sak men med en avplanande kurva på slutet för att undvika klippa mer färgdetaljer ur ljuslågorna. Kanske även värma upp vitbalansen försiktigt för att göra den lite mindre blå.

## Comment 2
Author: Ratlings

#1 Tack ![Glad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: Andina

JätteVacker bild!

Och jag håller helt med JazzBass! För att "lyfta fram föremålen på bordet ur mörkret" en aning.

## Comment 4
Author: Ratlings

Testade lite som ni sa.. ![Glad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Ljusade upp den lite och tog bort dom blåa tonerna.

## Comment 5
Author: DesK

Detta är en riktig höjdarbild! Jag gillar den mycket ![Skrattande](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Den är annorlunda men ändå begriplig och den är riktigt snygg! ![Glad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: JazzBass

#4 - Ja, jag tycker att den blev bättre så. ![Glad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Men kom bara ihåg att det är det du själv tycker som är viktigast. ![Flört](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: Ratlings

#5 Tackar ![Skrattande](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

#6 Ja det vet jag ![Glad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: KickanW

Fin komposition och fint ljus! Jag håller med JazzBass om att den andra varianten blev bättre, men där verkar du ha vridit lite på bilden så att den lutar?

Om jag fotat hade jag rätat upp bilden lite, inte centrerat champagnen så mycket utan placerat den längre till vänster i bilden och beskurit lite nedtill. Jag hade nog önskat ännu lite ljusare bild också, men utan att ta bort den fina stämning du skapat!

Får man se fler bilder från dagen tro? :)

## Comment 9
Author: Ratlings

#8 Tack!  
Det kan vara en annan bild jag redigerade som är lite sne, har flera bilder på samma motiv nämligen. Tänkte inte på det ![Tungan ute](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")  
Jag vill nog inte ljusa upp den mer då jag vill behålla det lite mörka ljuset som var vid tillfället jag tog bilden också, då det var kväll och solnedgång!

Det kan komma fler bilder från dagen, när jag orkat redigera dom. Vart dock inte så jätte nöjd med dom flesta bilderna tyvärr..

## Comment 10
Author: Hanna

#9 Jo, det är en annan bild. Det ser man på ljuslågan ;)

Tycker det är en riktig höjdarbild! Ger en lugn och harmonisk stämning :)

## Comment 11
Author: Ratlings

#10 Haha ja du ser.. ![Tungan ute](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Tackar! ![Glad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
