# HJÄLP-HJÄLP
Author: Adobe

Nu har jag fått hem Elinchrome Ranger, som jag har hyrt. Scandinavian Photo glömde att sända med laddare till batteri, så nu har platschefen öppnat butiken och jag skall hämta kabel på Statoil.

Så till frågan. Hur ställer jag in min Nikon D 200 för att blixtarna skall samarbeta med kameran. Om jag öppnar den inbyggda blixten, så samarbetar blixtarna. Tänkte inte använda mig av den inbyggda blixten. Tappat bort min manual till kameran, därav frågan. När jag stängt den inbyggda blixten, så fungerar lamporna, men slutartiden är lång och bildernan överexponerade.

Bertil

## Comment 1
Author: Melianna

Kan egentligen inte svara på din fråga men jag har iaf en IR sändare (märket dörr) som monteras i kamerans blixtsko som styr blixtarna till min D200...

## Comment 2
Author: Adobe

Hej Melianna !

Kan ske du kan svara på hur man ställer paraplyerna, så jag får maximal ljusflöde och hur jag ställer siffrorna i displayen på blixtagregatet för att få maximalt ljusstyrka.

Bertil

## Comment 3
Author: Melianna

Jag har bara softboxar så jag är inte så haj på det där med paraplyn.. Effekten ändrar på ina blixtar på en pil upp knapp

Lycka till:)

## Comment 4
Author: mandiis

använd manuella inställningar på kameran när du fotar. då kan du ju själv ställa in slutartid mm..

## Comment 5
Author: Melianna

Alltså jag hänger inte med riktigt, menar du hur du ska ställa in kameran för att få rätt exponering?

## Comment 6
Author: Adobe

Fotoprojektet är avslutat. Trist nog så pajade ljusanläggningen jag hyrde en timme före att jag skulle fota. Fick dra på det befintliga ljuset i lokalen och köra med min SB-800. Så nu sitter jag med några mindre lyckade RAW-bilder, som måste redigeras av något proffs.

Tack Melianna för support.

Vet du någon som kan förbarma sig över min RAW-bilder och rädda vad som räddas kan? Det behövs nog en rutinerad redigerare.

Bertil/trött

## Comment 7
Author: Melianna

Trist att det inte gick bra. Jag har messat dej.

MVH Anna

## Comment 8
Author: Martin

#6 Kolla inne på [Bildredigering.IFokus.se](http://www.bildredigering.ifokus.se/ "http://www.bildredigering.ifokus.se")
