# Höstbild
Author: ef03

Tog den här bilden igår med min Nikon D5000, 55-200.

Önskar nu konstruktiv kritik för att kunna utvecklas.

## Comment 1
Author: fotogymnast

Åhh älskar den! Verkligen jättehärlig!

Är inte så "proffsig" så vet inte riktigt vad jag ska säga som kan förbättras.. Hehe, hoppas det kommer några andra som har mer konstruktiv kritik att ge.. Men jag älsakr bilden iaf! ![Skrattande](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 2
Author: LFCFredda

Jättehärlig bild. Skulle passa utmärkt som pussel :D

En sak som jag tänker på är att jag skulle föredragit att haft horisonten lite högre i bilden för att fått med hela speglingen av båten. Kanske inte var möjligt vid fototillfället?

Bra jobbat.

## Comment 3
Author: ef03

LFCFredda: Hade samma tanke som dig ang båten, men tyvärr var det inte möjligt - detta var det bästa jag kunde få till ;)

## Comment 4
Author: Martin

Jag tycker att det  är en mycket bra bild och det brukas pratas om 1/3 reglen (alla regler är till för att brytas, men ändå) om att man skall ha antingen 1/3 himmel i bilden eller 1/3 land/vatten i bilden.

Denna bilden tycker jag fungerar kanon att ha landkanten  mitten av bilden då det blir en spegling, jag skulle dock beskurit bort båten helt. Färger och det andra passar inte in i en annars mycket vacker höstbild, och om man skall ha med båten hade jag nog också föredragit att hela speglingen kom med. Jag testade att hålla upp ett papper över båten som fejkad beskärning och då tyckte jag bilden blev mycket bättre.

Men som helhet är det en riktigt vacker höstbild!
