# Frågor om hemsida mm.
Author: [Borttaget]

Då jag känner att jag inte rikitgt får någon användning till mina bilder, utan att jag oftast visar de på bloggen och sen ligger de och skräpar i datorn, har jag bestämt mig för att börja sälja bilder.  
  
Jag vill starta en hemsida, men har ingen aning om vad den ska heta. Jag heter Josefine Vestergren, och vill gärna att den har någon koppling till mitt namn, men det känns svårt, då jag vet minst 2 fotografer som har initsialerna JV (och har hemsida). Jag intrikitar mig mest på djur & naturfoto.  
  
Jag är snart 14 år (fyller i slutet på juni), har jag då lika stor "rätt" att sälja bilder som om jag hade varit myndig? Något speciellt jag behöver tänka på, angående betalning av bilderna osv?

Tacksam för hjälp, även annat som är vikitgt att veta när man ska börja sälja bilder mottages tacksamt!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Att sälja bilder och vara minderårig är inget problem. Ta hjälp av dina föräldrar om det börja röra sig om större summor.

Vad beträffar en hemsida så är ju Fotograf Josefine V alldeles utmärkt, eller hela namnet.

Att bara använda sig av V:et ger en mer mystikkänsla som man vill veta mer om och bläddrar genom sajten bara för den skull.

Beskriv dig själv eller Fotografen i dig på hemsidan men utelämna detaljer som ålder t.ex.

När du lägger upp bilderna på hemsidan så sikta högt men inom rimliga gränser.

Bekanta dig med model release och property release som man ibland måsta ha för att kunna sälja en bild, beroende på hur den skall användas.

Var inte för dyr utan hellre billigare i början. Det är lättare att nå ut till en större publik genom att få ut många bilder billigt istället för ett fåtal dyrt.

Sedan bygger man upp priset varteftersom till en rimlig nivå.

Hoppas detta hjälper dig lite.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Tack för ditt svar! Har du lust att berätta lite mer om model release och property release? Googlade men tyckte inte att jag hittade något bra..

## Comment 3
Author: [Borttaget]

När det kommer till hemsidenamn skulle jag rekommendera att du helt enkelt tar för- och efternamn. Det gör det lätt att hitta rätt när man söker efter din hemsida och det känns definitivt som det seriösaste alternativet.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 Jo, jag håller med, det blir nog så.
