# "Lighting trigger"
Author: Emaljoh4

Är det någon som vet hur mycket en sådan kostar? Och vart det finns att köpa?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

En [sådan](http://kaffebrus.com/slavtandare-med-stativganga-fotocell-pre-flash-funktion-663.html)?

## Comment 2
Author: uffelarsen

Nej , Jag tror att hon menar just Lighting trigger , det är en grej som känner av blixtar, Jag har tittat på en sådan men det finns en billigare och bättre (påstås det) och bara jag hittar adressen så skall jag beställa en, men det är typiskt en sådan sak som man har kul med ett tag och sedan ligger den i en låda .

Den jag tittade på ligger runt 1500:- kr  i USA sedan tillkommer eventuell moms +frakt . och då blir det genast lite dyrare.

[www.lightningtrigger.com](http://www.lightningtrigger.com)

## Comment 3
Author: Emaljoh4

Nej. Det tror jag inte.

Det är en sån man kan ha när man fotar blixtar t.ex. (när det åskar)

Då tar den kort när det kommer en blixt. En väldigt lätt förklaring

## Comment 4
Author: HellviHumle

Det är billigare att använd Bulb. Funkar bra under den mörkare delen av dygnet. Övrig tid kan man använda gråfilter också.

HH

## Comment 5
Author: Emaljoh4

Jag fattar inte vad som ´menas med bulb! ![Förvånad](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

För slutartiden är ju inte lång då.

## Comment 6
Author: Inkanyezi

Ordet var alltså _Lightning trigger,_ med ett n i lightning. Det finns inbyggt i en del kameror, och det ska kunna ställas in med CHDK i flera av Canons kompaktkameror.

Inställningen Bulb finns i de flesta kameror man kan använda manuellt. **B** innebär att slutaren öppnas när man trycker på knappen och stängs när man släpper. Man kan också använda tagning med lång slutartid. Man bör ha kameran på stativ eller placerad på fast underlag och använda fjärrutlösare så att man inte rubbar kameran medan slutaren är öppen.

## Comment 7
Author: cinna

#4 Hur gör man? Bara trycker av när man ser blixten??![Skäms](http://foto.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 8
Author: Inkanyezi

Man trycker av innan man har sett blixten, och så väntar man tills det har blixtrat innan man släpper. När man ser blixten är den redan borta.

Man måste alltså rikta kameran mot där man tror att det ska blixtra, öppna slutaren och vänta tills det har blixtrat, och så stänger man slutaren. Man kan ha ganska liten bländare, så den kan stå öppen rätt länge. Blixtarna är ganska starka, men man ska inte ha öppet så länge att himlen blir för ljus. Man får prova sig fram.

Det kan funka att använda fyrverkeriinställning på kameran om det finns.

## Comment 9
Author: HellviHumle

#8 Men fyrverkeriinställningen brukar väl bara vara ett par sekunder eller nå't?

HH

## Comment 10
Author: HellviHumle

#0 [**Här**](http://blixtar.se/func/forum/forum_viewtopic.php?47337.post) står en del. Det finns antagligen mer på den sajten.

Finns dessutom ett kopplingsschema för den händige, i slutet av tråden.

HH

## Comment 11
Author: Emaljoh4

Aha!

Hur länge kan man trycka in om man har inställningen BULB då?

## Comment 12
Author: HellviHumle

Tills man får kramp i fingret!  
\*tror\*

HH

## Comment 13
Author: JazzBass

Bulb ser jag som rätt oanvändbart som sådant, man kan ju inte stå och hålla in en knapp i evigheter utan att skaka på kameran. Men med fjärris funkar det bra, man trycker en gång för att öppna slutaren och en gång till för att stänga den.

På min Nikon D90 hade jag en begränsning på 1800 sekunder (en halvtimme) som slutaren kunde vara öppen för att ta en bild. Provade fotografera stjärnhimmeln några gånger på det viset och det ger rätt kul resultat, speciellt med vidvinkel (se bilaga) På min nya D700 är jag osäker på om det finns nån sån begränsning alls...

Det finns dock ett problem med riktigt långa slutartider (ungefär en halvminut och längre): Sensorn blir varm och det skapar brus i bilden. Det kan till stor del åtgärdas genom att ha brusreducering för långa slutartider påslagen. (Det hade jag dock inte på den här bilden). Vill man komma runt användningen av riktigt långa slutartider kan man ta flera bilder med kortare slutartid efter varann, och sen slå ihop dem i datorn. Men då lönar det sig inte att ha ovannämnda brusreducering påslagen då det gör att kameran måste jobba lika länge som slutartiden mellan varje bild.

## Comment 14
Author: HellviHumle

#13 Som du säger, så är Bulb, i stort sett, användbart endast med fjärrkontroll av något slag.

HH
