# Rädda brusig bild?
Author: stefani93

Hej!   
Jag undrar om det finns en snäll ängel därute som skulle vilja hjälpa mig med bruset i denna bild? Jag tycker det är en fin bild och det är så synd tycker jag att bruset förstör! =( Någon som kan hjälpa mig?  
  
Här är länken till bilden:   
[stefanisfoto.blogg.se/images/2011/nikonfjril\_133454013.jpg](http://stefanisfoto.blogg.se/images/2011/nikonfjril_133454013.jpg)  
  
Tack på förhand! /Stefani

## Comment 1
Author: Martin

Tyvärr har jag inget bra program för det.

Kolla eventuellt inne på [http://bildredigering.ifokus.se](http://bildredigering.ifokus.se) om du inte får något napp här.

## Comment 2
Author: Inkanyezi

Bland filtren i Gimp har jag ett som heter GREYCstoration, som ser ut att kunna ta bort brus. Det finns en massa olika inställningar i det, och jag har ingen aning om vad alla gör, men jag drog lite i de olika reglagen och fick bort en del brus. Jag försökte också installera pluggen _Wavelet denoise_, men jag fick den inte att funka.

Hursomhelst blev bilden så här när jag körde GREYCstoration. Det finns mycket mer i Gimp än vad jag brukar använda, så det här verktyget har jag inte lärt mig ännu, men det verkar användbart.

## Comment 3
Author: mille-star

I camera raw finns också ett reglage som kan ändra brus. Resultatet blev så här.

## Comment 4
Author: uffelarsen

Såg att mille-star var lite snabbare men nu får du en till ![Skrattande](http://foto.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: Lynxx

Ja me! :-)

/L

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag provar jag med... ![Tungan ute](http://foto.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 7
Author: stefani93

Åh tusen tack för hjälpen allihopa! Ni är bäst =) Alla blev lika fina!   
Kramar!! /Stefani
