# Första fotouppdraget-Hjälp!
Author: [Borttaget]

På lördag ska jag på mitt första fotouppdrag. Jag ska fotografera en släktmiddag ute i Östervåla. Saken är den att detta är ju mitt första uppdrag så det är självklart att man är nervös, träffa cirka 30 pers man aldrig träffat förut och fotografera.

Ska ta en gruppbild och diverse mingelbilder. Personen som ska hålla i släktmiddagen är min mammas bekant. Henne känner jag inte heller så mycket och det känns som att jag kommer blir lite vilsen. Någon här som har lite tips eller ideer eller som kan berätta om erat första betalda fotouppdrag.

//En nervösa Cilla

## Comment 1
Author: Mountain

Jag gjorde mitt första fotouppdrag i förrgår! :)

Det var en stor fotbollscup jag skulle fota till nästa års broschyr och deras hemsidan. Så jag gick helt enkelt runt och fotade på spelarna och matcherna. Om en stund ska jag träffa chefen för cupen så ska vi titta igenom bilderna så att han kan välja ut dom han vill köpa av mig, dessvärre vet jag inte hur mycket jag ska ta per bild. Det får jag bestämma när han vet hur många bilder han vill ha. Jag vet inte riktigt om jag kan ge nått tips på hur du ska göra, bara ta det lungt och va social med mingelfolket så kommer det gå lysande!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Okey, tack så mycket :)

## Comment 3
Author: pellepiano

Ett tips är att läsa trådar om mingelfoto tex, där finns ofta mycket bra tips om ur du använder blixt och ändå får med lite av den naturliga miljön, om lokalen är ganska mörk. Du skriver inget om vad du har för kamera, eller vad för objektiv som finns att tillgå, blixt ?

Så kolla tex på www.fotosidan.se om mingelfoto. De har dessutom ett helt eget litet forum för bröllopsfoto, det är ungefär samma svårigheter man kan råka ut för vad gäller okända lokaler.( helst bör man kolla upp lokalen innan så man vet vad man kan förvänta sig ).

## Comment 4
Author: Martin

Har inte så mycket tips att ge, men utöver att se till att ha batterier laddade och minneskort med så att det räcker så kan det ju vara en bra idé att kolla av med de som vill ha dig som fotograf vad för typ av bilder de vill ha vad gäller "mingelbilderna". Jag föredrar bilder där man inte behöver trycka upp kameran i ansiktet på folk, utan att de kan vara lite mer naturliga. Så inte allt för korta brännvidder, sen beror det såklart på om det är utomhus eller inomhus också och som Pellepiano sade, vad som finns att tillgå vad gäller optik och ljus.

## Comment 5
Author: Mountain

Joo... ett till tips: Ta så många kort du kan! Då är det större chans att fler bilder blir lyckade :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag fotograferar aldrig med blixt, och använder mig av

Nikkor 50/1.8 glugg blir det mest inomhus. Har också Sigma 70-300mm, Tamron Di macro 90mm och 18-55 nikons kit glugg. Hus D90 :)
