# Camera Raw
Author: [Borttaget]

Jag har precis börjat fota med RAW och jag vet att jag har Camera Raw med photoshop, och jag kan öppna programet men bara med JPG filer. Hur kan jag fixa detta?

## Comment 1
Author: MonisN

I PSE öppnar man som och väljer camera raw. Skulle tro att det är på samma sätt i stora PS.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 - Hur **väljer** man Camera Raw i ps? För jag går in via Bridge

## Comment 3
Author: Inkanyezi

För att Camera RAW ska funka krävs också att den har plugg för ditt råformat. Det kan alltså behövas en uppdatering för att Photoshop ska öppna bilderna. Alla råformat är specifika för kameramodell, så om din Camera Raw är äldre än din kamera, behöver du troligen uppdatera den. När man har rätt plugg ska det bara vara att öppna råfilen.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 - Camera Raw är äldre än min kamera, men jag kan inte uppdatera. Det står så här då: _Ingen internet-anslutning. Kontrollera inställningarna för Internet och/eller brandvägg._

Men jag har redan gjort allt det, men det funkar inte endå.

## Comment 5
Author: Inkanyezi

Om du har en licens för Photoshop med Camera Raw, så ska den ansluta, men om du har en hack som kopplar bort versions-/licenskontroll, så kommer PS inte att ansluta till Internet och ladda ner uppdateringen.

Så om du har en giltig licens, så kolla upp med Adobe. Det är möjligt att det bara funkar med en nyare version av Photoshop, och i så fall kan det vara enklare att göra konverteringen i något annat än Camera Raw.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 - Okej, men jag konverterar bilderna istället så att dom kan öppnas i photoshop, men förblir av RAW "kvalitet"

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Nu funkar Camera Raw när jag konverterade dom

## Comment 8
Author: MonisN

Mitt svar var ju inte det du frågade om, ursäkta, jag läste som en kratta![Skäms](http://foto.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")
