# Kommentera, tack
Author: Eve

Med risk för att bli nedtrampad igen lägger jag ut dessa bilder på min kisse som jag tog för ett tag sedan, Vill ha KONSTRUKTIV kritik, tack.

Tuffe under kökslampan

## Comment 1
Author: Eve

Min katt sover sött

## Comment 2
Author: Eve

.......

## Comment 3
Author: Eve

...

## Comment 4
Author: xarfez

De två första bilderna var ju jätteläckra.

Jag har svårt att finna något som skulle gå att göra bättre. 

Kanske den sista bilden skulle du försökt få katten mer i "det gyllene snittet".

## Comment 5
Author: Eve

...

## Comment 6
Author: Eve

xarfez - tack så mycket.. Jo, jag tänkte på det också.. men jag undrar om det inte ör min beskärning som det är fel på.. ska kolla upp det..

tack

## Comment 7
Author: Eve

Blir det bättre såhär, tro?

## Comment 8
Author: Robert

#0, bra, fint ljus, det som jag saknar är skärpa.

Hälsningar

Robert

## Comment 9
Author: Martin

#7 Gillar jag mycket. Hög närvaro hos katten (även om den är intresserad av något annat än fotografen). Skulle egentligen vilja se ännu mer av det som är till vänster om katten, för helt uppenbart är det något till vänster utanför bild som katten är intresserad av.

Svår miljö att fotografera i, med både skugg- och solpartier, såväl som vit snö som mörkare partier (katten, växterna, stenarna). Jag tycker du har lyckats bra!

## Comment 10
Author: Eve

Marnyman - Jag tror det han såg var bakom mig, så det kunde jag tyvärr inte få med..

tack för kommentaren :)

## Comment 11
Author: Martin

#10 Det tror jag också, hade det varit närmre hade han säkert varit framme vid det så intresserad som han såg ut :o)

Det jag menade var inte att man nödvändigtvis måste få med det katten är intresserad av - men att "luft" mellan bildkanten och kattens fokuserade blick ger ett bättre intryck av att "Där borta...".

## Comment 12
Author: Eve

Marnyman - Jaha, okej,,. Då förstår jag..

## Comment 13
Author: KerstinP

Skulle vilja haft mer luft framför kissen lite av detta hållet om du inte misstycker att jag fixat och trixat lite.

Gillar din bild nr 5 han ser ut som en väldigt fokuserad lokatt.

## Comment 14
Author: Zpookey

Tyvärr är det som så att jag inte kan kritisera kattbilder...det går bara inte :)  
Speciellt inte eftersom att de första 4 bilderna ser ut exakt som min katt som tyvärr blev påkörd och dog för lite drygt ett år sedan...han var bara så mysig :'-(

Jag jer dig bra betyg rätt igenom för bilderna.
