# Plopp så var den nere i vattnet. (M)
Author: schnecke

Fotade nyss lite "inne i duschen" på äpple och päron, fick till två favorit bilder.

Jag tog dom här två kopositionerna för att om jag skulle ha tagit med "pinnen" den står på så skulle det bli konstigt tycker jag.  
Mitt ljus var att använda blixten SB-400, reflexskärm och badrummets lampa.  
Budskapet på dessa bilder är att visa att man inte behöver äta den goda frukten, man kan också fota den!  
Min tekning var att använda 2 st handukar, refläxskärm, duschen, svart tröja, glas, frukterna och plastpåse vid kameran så det ej skulle bli blött på den. Det funkare perfekt.  
Jag använde mig av blixten SB-400, Nikon D40 (för er som ej vet), kitobjektivet AF-S Nikkor 18-55mm F/3.5-5,6 G II ED. Blixten hade jag för att det skulle bli mer ljus i bilden, och reflexskärmen lika dant + att ge mer reflexer i vattnet. Jag använde objektivet därför att den har autofokus och då behöver jag ej sitta och krångla med mitt andra objektiv.

**Kom ihåg! Bilderna är redigerade!**

## Comment 1
Author: schnecke

Andra bilden.  
Oj, vad mycket text det blev. ![Förvånad](http://foto.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 2
Author: Fralice

Vackert!

## Comment 3
Author: Spectabile

Jättefina bilder. Det har du fått till bra :)

## Comment 4
Author: schnecke

Tackar!

## Comment 5
Author: MartinO

Bra jobbat. Jag har sagt flera gånger att Nikons kitobjektiv är underskattat.

Jag gillar däremot inte reflexerna i glaset. Här hade det varit önskvärt med annan placering av blixten, men det innebär fjärrstyrning, något kombinationen D40 och SB-400 tyvärr inte klarar av. En bouncher hade kanske gett mjukare blixtljis.

## Comment 6
Author: Inkanyezi

MartinO, på så här nära håll kanske det räcker att hålla den på armlängds avstånd? Finns det inte en sladd man kan koppla mellan kamera och blixt?

## Comment 7
Author: MartinO

#6 D40 har inget uttag för kabel, men det finns piratutrustning för ändamålet.

## Comment 8
Author: diesel92

riktigt, riktigt coola! :) Det skapade lite inspiration för min del :P

## Comment 9
Author: schnecke

Tackar.  
#7 Vad är en piratutrustning? Har du kanske en länk till sådan?  
Men jag har ju tänkt att köpa en SB-800 går det med fjärrstyrning då till min D40?

## Comment 10
Author: Inkanyezi

Pirat- betyder att det är en tredjepartstillverkare, att tillbehöret inte tillverkas av det företag som gör kameran. Sladden jag talar om har sätter man i blixtskon på kameran och ansluter blixten i sladdens blixtsko i andra änden. Den för över alla signaler mellan blixt och kamera, så att man får all automatik som kamera och blixt har.

Det finns också enklare såna sladdar, som bara för över synken, och då måste man ställa manuellt. Samma gäller om man har radioutlösning eller en slavtändare som man kan sätta blixten på. Då går blixten på full fart och man får ställa exponeringen med bländaren och avståndet mellan blixt och motiv.

## Comment 11
Author: MartinO

#9 Du kan inte fjärrstyra SB-800 med D40:ns inbyggda blixt. Däremot kan du fjärrstyra ytterligare SB-800 med en SB-800 på kameran. D40 saknar nämlgen commanderläge.

En sådan här [kabel](http://cms.kreativfotografi.se/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=373&category_id=19&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=sv) borde fungera.

## Comment 12
Author: schnecke

Aha, okej.  
Då kommer det kosta skjortan!
