# Katt. (M)
Author: schnecke

Fick mitt objektiv idag så det blev en hel del fotande på allt möjligt, haha!  
Och en sak ska jag säga, jag älskar objektivet, den ger bra färger och allt! Jag gillar den starkt! Helt klart värt 456 kr!!

## Comment 1
Author: NikkieNikon

och objektivet är det manuella 50 mm 1.8 Serie E så att ni inte missar det, exif-datan fanns inte kvar i bilden.

## Comment 2
Author: schnecke

aa :D hihi!

## Comment 3
Author: schnecke

putt!

## Comment 4
Author: Emaljoh4

Fina färger, tycker dock bilden var lite suddig

## Comment 5
Author: schnecke

Okej, Tackar!

## Comment 6
Author: Juicy

Trevliga färger men jag saknar skärpa. Kompositionen fungerar, möjligtvis lite mer luft på sidorna så morrhåren får plats i bilden.

## Comment 7
Author: NikkieNikon

Jag ser skärpan direkt, den ligger på kattens högra (vi ser från vänster) öga.  
Med en bländare på 1.8 är det ganska svårt att jobba med så korta skärpedjup.

## Comment 8
Author: schnecke

Tackar!

## Comment 9
Author: MikkaMagnusson

Fint kattporträtt, hade nog valt en lite mindre bländare dock för att få lite mer skärpa i kattens ansikte.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Söt tösamaja du har där.  
  
De två sakerna jag reagerade först på var skärpan och ljuset. Jag hade också gärna sätt att hela katten var fokuserad då dess suddiga tassar tar upp för mycket uppmärksamhet från min sida. Lite mera ljus tror jag hade gett ett klarare djup i bilden.

## Comment 11
Author: schnecke

Okej! Tackar för kritiken!
