# Köpa tillbehör
Author: [Borttaget]

Nu tänkte jag införskaffa lite bra tillbehör till min kamera som kan behövas.

Ska köpa bland annat LCD-skydd för att inte repa skärmen och en rengöringsduk. Sedan så ska jag köpa ett UV-filter för att skydda objektivet men jag kan ingenting om sådana! Jag har en Canon EOS 450D med kitobjektivet (har tyvärr glömt vad det heter nu) och vet inte vilket som är bäst att köpa? Är det nån som kan hjälpa mig med det?

Finns det några mer såna här "bra att ha" grejer som jag borde tänka på att köpa nu samtidigt?

Tacksam för hjälp :)

## Comment 1
Author: Inkanyezi

Det mesta i tillbehörsväg av såna här saker kan man klara sig utan, men om du vill sätta på ett UV-filter, så köp ett HOYA. Dom är klart bäst, för att dom påverkar bilden mindre än andra. Det finns ett test av diverse UV-filter på [http://www.lenstip.com/113.1-article-UV\_filters\_test\_Introduction.html](http://www.lenstip.com/113.1-article-UV_filters_test_Introduction.html), och det visar att det är ganska stora skillnader mellan olika filter. En del av dem försämrar resultatet ganska rejält genom sänkt kontrast och reflexer, i synnerhet i motljus.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 Det var mest så att jag blev lite orolig att jag skulle skada objektivet när jag är ute o fotar. Men det är kanske inte så vanligt att man får repor i det om man är försiktig när man putsar o så? Har såklart locket på när jag inte fotar.

Jag vet inte riktigt vad ni mer vana fotografer använder er av för tillbehör.

## Comment 3
Author: MartinO

Uv-filtret är nog fotohandlarens bästa mjölkko. Det finns inget som säljer så bra som trygghet. Men det är i mångt och mycket falsk trygghet. Tappar man objektivet i backen kan glaset i uv-filtret splittras och repa objektivlinsen, eller så kan uv-filtret få sig en smäll så filtergängan i objektivet blir skadad.

Det är bättre att vara disciplinerad och använda  objektivets plastlock när man inte använder det och gärna i kombination med ett motljusskydd. Se också till att ha allrisk i hemförsäkringen om något ändå skulle gå på tok.

UV-filter är befogat vid tex skitiga motortävlingar som speedway, motocross och rallycross, eller som skydd mot saltstänk vid havet.

Behöver jag nämna att jag inte äger några uv-filter. ![Flört](http://foto.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: LisaF

Jag har ett HOYA, och det funkar bra.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#3 Jaha, nja några motocrosstävlingar har jag inte planerat att fota på i nuläget iaf ;) Fota vid havet kommer jag dock göra väldigt mycket på sommaren men om det kommer stänka vatten är tveksamt. Kanske jag då överskattat detta filter och borde strunta i det helt.

Det där med försäkringar har jag varit dålig på ![Skäms](http://foto.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") jag har ingen hemförsäkring eller nått sånt. Har försäkrat kameran men jag vet inte vad som ingår i den försäkringen.

Men det finns inga andra saker som jag borde ha då? När jag ändå ska beställa lite "smågrejs" ;) Du pratar om motljusskydd?

## Comment 6
Author: HellviHumle

Åtminstone ett extra batteri som man alltid har fulladdat. Och ett tomt extra minneskort.

HH

## Comment 7
Author: MartinO

#5 Alla objektiv levereras tyvärr inte med motljusskydd, framför allt de sk kitobjektiven brukar sakna motljusskydd.

Motljusskydd är den där blom- eller trattformade grunkan man sätter längst ute på objektivet.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#6 Där sa du nått, ett extra batteri kunde va bra! Visserligen tycker jag att batteriet håller väldigt länge men man vet ju aldrig vad som händer. Minneskort har jag några stycken o dom töms ganska ofta så det är nog lugnt. Lägger allt på den externa hårddisken.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#7 Jaha okej, nej nån sån trattgrej fick jag inte med. Det kanske är nått jag borde skaffa då. Jag ska undersöka lite bättre när jag kommer hem, titta lite på priser och sånt också så jag inte förköper mig :P

## Comment 10
Author: HellviHumle

Jag köpte ett "pirat"batteri och har ännu inte märkt någon skillnad på det och originalet. Ja, förutom priset då. Jag betalade 130:- + frakt, tror jag.

HH

## Comment 11
Author: Inkanyezi

Jag vet inte om det är att man får vad man betalar för, men jag har köpt två "pirat"-batterier med något år emellan, och det enda av mina batterier som håller full kapacitet fortfarande är det som satt i från början. Jag använder dem växelvis, och det första som jag köpte till klarar bara omkring en halvtimme nu eller ett trettiotal bilder. Dags att lämna till återvinning. Också det andra är på väg ner, medan mitt första batteri, ett Canon original, är inne på fjärde året och håller betydligt längre.

## Comment 12
Author: HellviHumle

#11 Det är ju sannolikt att det billigare är av sämre kvalitet. Jag har haft mitt i knappt ett år nu och ännu är det ingen skillnad.Jag får väl se hur det håller.

Jag gör som du och använder de varannan gång. Byter och stoppar det direkt i laddaren.

Min tanke är också att man i början köper en hel del och att det ändå är bättre med två batterier.

HH

## Comment 13
Author: Martin

#5 Har du ingen hemförsäkring (egen eller som ingår via jobbets försäkring) så är det utan tvekan det första jag skulle lagt pengar på, innan jag ens funderade på tillbehör till kameran. Bara ett tips i all välmening, även om det är lite OT.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#13 Meningen har ju varit att jag ska skaffa försäkring men det blev aldrig av när jag flyttade, sånt som föräldrarna alltid skött, jag förstår mig inte på sånt. Jag kan lägga pengar på försäkring o tillbehör samtidigt ;)

## Comment 15
Author: MartinO

En normal hemförsäkring täcker din kamerautrustning vid stöld i bostad. Om man kompletterar med en allriskförsäkring (drulleförsäkring) täcker den det mesta som kan hända i fält. Ersättningstaket brukar ligga på ett basbelopp fn ca 42000kr. Har man dyrare utrustning brukar det finnas specialförsäkringar.

Tänk på att nyvärdet på kamerautrustning bara brukar vara ett år, sedan sätter åldersavskrivning igång. Det skiljer även i självriskberäkning mellan olika försäkringsbolag. Vissa har fast självrisk, medan andra har procentuell självrisk. Det skadar inte att ringa runt till olika försäkringsbolag och höra.

För egen del sparade jag 10000kr/år på samma bilförsäkring genom att ägna en haltimme i telefonen och ringa runt.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#15 Pappa är en fena på det där med försäkringar och liknande så jag ska ta ett snack med honom i helgen för man har ju ändå en del dyrare grejer hemma som TV, kameror, laptop o sånt. Jag har fått papper hem om försäkring men har liksom inte vågat eftersom det finns så många olika att jag varit rädd att jag ska ta fel.

Snart är det aktuellt med bilförsäkring också, den står avställd för tillfället men det blev lite strul där när jag köpte bilen och skulle ställa av den så jag fick betala försäkring för dom 2-3 dagarna det tog för dom att få papperet på posten o det gick på nästan 600 kr!

## Comment 17
Author: MonisN

En liten parentes ang drulleförsökringen. Om man har hela sin utrustning med sig utanför hemmet och den blir stulen eller tappar den eller något annat händer, blev jag rekommenderad av försökringsbolaget att teckna en tilläggsförsäkring då utrustningen gick över ett visst värde. Kolla med ditt försäkringsbolag vad som gäller. Om min hela utrusning blir stulen på t ex semestern så gäller inte drulleförsäkringen.
