# Lek ute i solnedgången
Author: Robert

Det är skönt nu när dagarna börjar bli längre, det känns hoppfullt på något sätt. Bild tagen exponerad efter bakgrunden, vilket gör förgrunden underexponerad. Fungerar det?

Hälsningar

Robert

## Comment 1
Author: emmaa

Vilken rolig bild! Hon ser ut som en staty ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 2
Author: john-a74

ja den art super tycker jag fin som vanligt robert

du ger verkligen fina ideer vad man kan göra ju ler

tack Robert :)

## Comment 3
Author: Patrik

Fina bilder som vanligt Robert!

/ Patrik

## Comment 4
Author: Madde

Jättecool bild. Hur gör man när man vill ta såna kort???

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ja det fungerar Robert. Det jag gillar är att du inte har kört med för hård kontrast utan bilden är ganska mjuk.

Eddie

## Comment 6
Author: Robert

#4, du gör som jag skrev i #0 :). Superenkelt.

I första bilden (exponerad efter bakgrunden) så var bländaren f/11 för att få ett större skärpedjup.

I bifogat bild är bländaren f/2,8 och skärpedjupet blir kortare vilket gör att bakgrunden blir suddig. Nu blir min dotter än mer framträdande, kanske bilden fungerar bättre, vad tycker du?

Hälsningar

Robert

## Comment 7
Author: bildochfoto

Grym bildidé och utförande Robert....

## Comment 8
Author: Patrik

Jag tycker att den första blev bättre... men det är påtvå sätt.... Den andra är bra den med! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 9
Author: BMJ

Bra bilder Robert. Den första tycker jag är bäst eftersom bakgrunden är skarp och motiv och bakgrund  tillsammans bygger upp bilden. Det blir en nästan obruten linje. Dock retar jag mig lite på trädet mitt ibilden. Den hade jag klonat bort. Exponeringen är utmärkt. Du kan med fördel maska bort lite av den tomma ytan till höger för att koncentrera bilden mer./Benny

## Comment 10
Author: Robert

#9, bra idé, bilden är helt obearbetad. Tomma ytan till höger är lite störande, men jag gillar att behålla formatet.

Hälsningar

Robert

## Comment 11
Author: Lotta_A

Riktigt coola bilder måste jag säga. Har inte sett bilder med denna stil förut :)
