# Nytt kamerahus till gamla objektiv?
Author: strommen

Säkert en fråga som ställts tidigare men här kommer den igen i sånt fall. :o)

Jag har en Minolta Dynax 5 med två objektiv dels det som följde med kameran och ett 75-300. Funderar på om jag ska gå på en Sony för att kunna använda samma objektiv? Är det ide' att köpa bara ett kamerahus? Vilken är bäst (inom rimliga gränser för en amatörfotpgraf) Eller ska jag tänka om?

Skulle bli oerhört tacksam för lite kloka inlägg som kan göra att jag får lättare att bestämma mig för vad jag ska köpa. Tack!

## Comment 1
Author: NikkieNikon

Varför funderar du på att byta kamera?  
Är det något med den som du är missnöjd med?  
Vad kan i så fall en Sony-kamera göra bättre?  
  
Svara på dom frågorna för dig själv, så hittar du säkert ett svar på hur du ska göra :o)

Som jag har sagt tidigare spelar det ingen större roll vilket hus du har, det är ju du som tar bilderna - kameran är bara ett hjälpmedel.

## Comment 2
Author: strommen

Minoltan som jag har är en analog och nu skulle jag vilja ha en digital. Då jag köpte den analoga för ca 5 år sedan så var de digitala systemkamerorna riktigt dyra men nu har det överkomliga priser så nu är det dags att byta.

## Comment 3
Author: Lakrits

Jag har använt Sony a100 i något år och är fortfarande nöjd, som sagts i andra trådar så är ju de flesta kameror i samma pris klass bra. Bara att jämföra vilka funktioner du prioriterar och vilka som känns bra i handen och hantering. Bildstabiliseringen i kamera huset var bla. det som sålde in mig på Sony, Nikon hade väldigt bra grepp för mina händer, Canon var jag lite inne på men greppet funkade inte med mina händer.

Det enklaste är ju att sätta en pris gräns och kolla därifrån. Sony a500 kan ju vara ett alternativ eller om du hittar något ställe som har kvar ett ex av a700 men den är nog utgången nu. Har du redan kit objektivet så är det väl ingen större idé att köpa med ett till om du kan få endast huset billigare. Jag använder några gamla Minolta objektiv till min kamera och de funkar bra.

Hälsningar

Mattias
