# För bra blixt?
Author: MiaMaria

Någon här kanske kan hjälpa mig...

Jag har en Olympus Mju-mini 5,0 m.pixel (likadan som den [här](http://www.olympus-sverige.com/consumer/29_mju-mini_DIGITAL.htm "http://www.olympus-sverige.com/consumer/29_mju-mini_DIGITAL.htm") fast den med 5,0 pixel). När jag tar kort på folk så verkar det som om blixten är alldeles för bra. Tex kort på tjejer, inomhus i vanlig belysning så går blixten men den blir så ljus så även om tjejen är rätt mkt sminkad så "försvinner" det och det blir ett ljust ansikte som ser ut att vara utan make-up. Väljer jag bort blixten så blir bilden suddig ist.

Varför blir det såhär, dessa ljusa ansikten och suddigt när blixten är av?

## Comment 1
Author: Patrik

Prova att höja iso och fota utan blixt. Eller backa lite så inte blixten slår för hårt.

/ Patrik

## Comment 2
Author: MiaMaria

iso? Jag tycker det är jätte kul med fotografering men är inte kunnig på det...

## Comment 3
Author: Patrik

Det är ljus kännsligheten... Brukar vara 100 upp till 3200.... Ju högre tal mer ljuskännslig är den. Men bilderna blir brusiga ju högre tal. Titta på första sidan har du en artikel om iso.

/ Patrik

## Comment 4
Author: MiaMaria

Ok tack, ska testa det! =)

## Comment 5
Author: MiaMaria

Testade lite lätt nu och på min kamera kan jag välja Auto, 64, 100, 200 och 400 på iso inställningen och jag testade knäppa med 400 = perfekt bild samt med 64 = suddig bild. Tidigare va den inställd på auto. Vad underbart, man lär sig något nytt varje dag =)

## Comment 6
Author: Robert

#0, direkt ljus från en bilxt kan se rätt otäckt ut. Iof väldigt poppis i mode med hårt ljus. Prova med att ha kolapapper över blixten eller smörpapper för att mjuka upp blixten lite.

Hälsningar

Robert

## Comment 7
Author: MiaMaria

Ok, ska testas, tackar!!
