# Tips? Ungar..
Author: Paparazzi

> Hejsan, eftersom jag fotar gska många bilder på mina systerbarn Emma och Ellen så undrade jag om jag kunde få lite tips o. kritik till de bilder jag lägger upp här? Vill gärna veta mera ^^  Kameran är EOS 400D o. objektivet EF-S 18-55
> 
> Här kommer Ellen som kramar om sin mommo ^^,   "Bollen" stör jag mig på, men jag kan inte ta bort den :(

## Comment 1
Author: Paparazzi

Och här är Emma som dansar till "Evlis", gillar inte bakgrunden, men vad gör man? Hon älskar att bli fotad, mittiallt kan hon gapa "ota!" och göra någon fin posé :D   Fullfjädrad fotomodell ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 2
Author: Paparazzi

Här gillar jag hennes blick, det är på nyårsafton när hon vågar hålla kvar handen på en lampa där "trådarna" drar sig till handen.. "Jag vågade!"  Vad kunde jag ha gjort bättre?

  
"Med barn är det alltid ögonblicksbilder.."

## Comment 3
Author: KajsaM

\*puttar\* Vilka söta barn =)

## Comment 4
Author: Norrskenet

#1 Klona bort fönstret i bakgrunden och fokus blir på damen ifråga!

## Comment 5
Author: Paparazzi

Tack för putten  ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)  Jo, jag skulle gärna göra det.. Om jag kunde \*suckar\*  Skulle så gärna vilja ha ph!

Här är Emma igen ^^ Koncentrarar sig på att bygga ett torn (Hon kan hålla på i timmar med det, men jag måste hjälpa henne, enligt hon själv) Vad kunde ha blivit bättre här? Enligt mig är det; mindre luft ovanför huvudet, riktat ner kameran lr något, halva tofsen och den där "skuggsaken". Men det finns säkert något mer ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 6
Author: Robert

Paparazzi, du är en bit på vägen. Ett par saker som du kan förbättra på en gång är skärpan och jobba med lite längre slutartiden när du avfyrar blixten. Med längre slutartid så får du in rummets belysning och inte bara från blixten som du har nu. Du har bra komposition på dina bilder.

Hälsningar

Robert
