# Sortering & visning av jpeg och RAW filer
Author: ggroen

Hej!

Nu är det så att jag precis bytt från nikon (d40x) till canon (eos 5d).

Jag är förbannat trött på de lösningar jag tillämpade gällande sortering och visning av mina bilder förr, och nu vill jag ha något nytt och riktigt kraftfullt.

Förr anv. jag windows vanliga mapphantering vid visning och sortering av mina bilder. NEF-filerna visades då bara som små miniatyrer och ville jag se de tydligare gick jag igenom de i ps cs4; Ni hör ju hur dumt och opraktiskt allt låter!

\--------------

Jag använder mig av systemaren Canon EOS 5D

Jag har Windows XP sp3

Jag fotar i både JPEG och RAW

\--------------

Jag vill ha ett bra katalogiseringspogram och ett bra visningspogram som fungerar för både JPEG och RAW.

Kraven för katalogiseringspogrammet är:

*   bra användargränssnitt
*   att man kan lägga till nyckelord för hela album/enskilda bilder
*   funktion för sökning efter bilder
*   givetvis att den ska ha stöd för Canons RAWfiler samt jpeg
*   snabbt!

Kraven för visningspogrammet är:

*   bra användargränssnitt
*   att den visar högupplösta bilder och att den gör det "rätt" (bra färg, skärpa, mättnad osv) dvs precis som bilder kommer att se ut då man öppnar den i ex. photoshop
*   att den arbetar fort
*   samt stöd för canons RAWfiler och jpeg

Vad jag hört från andra verkar det som om program där dessa och ev. redigering är ihopklumpade i ett är allmänt sämre än de som specialiserar sig på en sak. Och det är enligt mig förståeligt.  
Men om Ni hittar något program där dessa är ihopklumpade och det är bra iaf så äre klart att det mottages mycket tacksamt!

Jag har hört bra om _iView MediaPro_ och _FastStone Image Viewer_, är dessa enligt er något att ha?

Ang. prisklass;  
Priset är inte avgörande för mig, utan programmets prestanda. Jag tar gärna emot förslag på allt ifrån gratisprogram till program som kostar skjortan.  
Ni får gärna skriva med priset i Era inlägg, men sedan kan jag avgöra själv vad jag vill satsa på

Ni får ursäkta faktafel och allmän dumhet då jag är alldeles ny på detta.

Tack för er tid!

**/Alina**

## Comment 1
Author: Janne64

Jag har FasStone och har väl inte utvärderat den till fullo men blev positivt överraskad. Hyfsat snabb och smidig.

## Comment 2
Author: ggroen

okej, det har jag aldrig hört talas om tidigare..

Funktioner, pris?

## Comment 3
Author: MartinO

Faststone använder jag även som yrkesfotograf.

Pris 0:-

[http://www.faststone.org/](http://www.faststone.org/)

## Comment 4
Author: ggroen

okej, tack så jättemycket. ska kika in där nu! (:

## Comment 5
Author: ggroen

Åh, jag installerade FastStone och är helt kär. Den är underbart enkel, snabb och lätthanterad!  
Dessutom tog jag tag i att sortera mina bilder (något jag dragit mig för i flera år för att jag tyckt det varit för jobbigt) - och vilken överraskning må jag säga! Det var grymt lätt och smidigt att sortera och det gick hur fort som helst! CREDCREDCRED!

Nu har jag bara en fråga, och det är om det går att tagga fotona med egna taggar (ex "markus" och "thailand") och sedan söka bland dem taggade bilderna?  
Om nej, finns det något plug-in att ladda hem som gör så att detta fungerar?

Jag håller tummarna här för att det finns en lösning, tack på förhand!

**/Alina**

## Comment 6
Author: Isak

Blev själv lite sugen att testa detta program, men verkade bara fungera till Windows tydligen. Hittade ingen info om vilka operativsystem detta fungerade med. Annars verkar programmet bra.
