# GRYNIG ...
Author: [Borttaget]

Blir snart galen på min kamera, en fujifilm finepix f11. Jag tror att något hänt med den (filma går inte längre heller ...) Det spelar ingen roll vilken inställning jag har så blir alla bilder lite gryniga/oskarpa. Någon som annars kan råda mig till något innan jag köper ny?!?

Tacksam för tips på ny kamera runt 4000 som INTE blir grynig vid ICKE strålande dagsljus ...

(som ni ser på bilden ... så ser ju inte kaffe ut, kaffe har ju en väldigt slät yta, kräver jag för mycket???)

![Skrikandes](http://foto.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 1
Author: Ellio

jag vet tyvärr inte vad det kan vara!! prövat dra ner ISO??  
jag vet inte om man kan ställa in det på den kameran

## Comment 2
Author: pellepiano

Det låter ju som om kameran väljer ISO automatusiskt och för högt. Å andra sidan om den plötsligt inte fungerar som den ska i andra lägen kan det vara dags att byta ut den.

Innan du köper nästa kamera kan jag rekommendera att du går en gratis kamerakurs på nätet. Det underlättar väldigt sen när man undra varför bilder blir oskarpa, mörka eller brusiga.

[FOTOKURS](http://www.kameravaskan.se)
