# Masterclass med en toppmodefotograf...
Author: Robert

Toppmodefotografen **Bruce Smith** håller i flera 5-dagars kurser i bla Italien, Kuba, Polen, USA och i London. Jag var i London och träffade Bruce för att delta i en 2-dagars workshop med honom i studiofotografering. Det var två dagar som var helt otroligt givande.

Du kan se mer av hans bilder här, [till Bruce hemsida](http://www.brucesmithphoto.com/ "http://www.brucesmithphoto.com").

Just nu för tillfället håller Bruce och jag på med att sätta ihop en kurs i Stockholm. Det blir en kurs med svenska toppmodeller, makeupartist med ledning utav Bruce Smith från Liverpool assisterad utav mig Robert. Min tanke är att vi kanske kan hålla till på något exklusiv nattklubb.

**Är du intresserad av att delta?**

## Comment 1
Author: Rosenhill

Inte så intresserad av mode foto.

Kan du inte försöka att ordna en djur och natur kurs i södra sverige?

mvh cecilia

## Comment 2
Author: Martin

#1 Ja, eller vi behöver ju inte lägga allt på Robban, utan kanske i kan dela upp det. Jag hade gärna tagit en naturkurs med Serkan t.ex., om han varit intresserad av att hålla i det (beroende på plats och kostnad, så hade jag varit intresserad). Kanske roligare under den varmare årstiden, men som sagt - det mesta av intresse för min del vad gäller djur / naturfoto.

## Comment 3
Author: Lillfrann

Verkligen intresserad, det är modefoto som lockar mig mest.  
Så hade man fått chansen hade jag inte tackat nej.

Vänliga hälsningar

Daniel

## Comment 4
Author: Rosenhill

#2 Det blev bara så att jag ställde frågan till Robert för att han skrev, men Serkan är nog mer kunnig på det området (ta inte illa upp Robert) Till våren/sommaren är nog bäst så att vi inte fryser häcken av oss.

Skulle du vilja det Serkan? du kan ju fundera på det.

mvh cecilia

## Comment 5
Author: Mr_Miyagi

Vad skulle en sån här kurs kosta ungefär?

Låter mycket intressant men studentbudgeten har sina begränsningar ![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)

## Comment 6
Author: Robert

#5, kanske det blir ½-1 årsstudentlön.

Hälsningar

Robert

## Comment 7
Author: Lillfrann

Det var ju ehrmm.. billigt :)  
Vad skulle det kosta, om vi snackar folk som jobbar.

Vänliga hälsningar

Daniel

## Comment 8
Author: Robert

Jag fick ett mail precis från Bruce och vi försöker sätta ihop en 2 dagars Masterclass i fashion & glamour mars/april. Det blir ett paket för c:a 8.000 skr.

Hälsningar

Robert

## Comment 9
Author: Lillfrann

Det blir nog en slant för mycket för min budget iaf :)

## Comment 10
Author: emmaa

Låter som en bra kurs med en bra fotograf men kanske borde du vända dig till ex. fotosidan där det finns fler lite mer professionella fotografer. I mitt tycke är i alla fall 8000 lite väl mycket för en hobbyfotograf som kanske bara vill ha två roliga dagar samtidigt som man lär sig en del. Verkar som att kursen riktar sig lite mer till folk som har kommit såpass långt att din kurs inte räcker till.

Hoppas det blir av och att vi får ett litet reportage! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

/Emma

## Comment 11
Author: Robert

Jag har fått ett tips på ett slott i Stockholmsområdet där kursen skulle kunna hålla till. Om du har något tips så är du välkommen med dom till mig.

Det är redan folk som har anmält sig till kursen.

Hälsningar

Robert

## Comment 12
Author: Patrik

Prova Åkeshov slott och Hässelbyslott...

Vet inte om det går att hyra eller så men det är mina tips.

/ Patrik

## Comment 13
Author: PeoH

hoppas det blir av, vore kul att lära av ett proffs...

## Comment 14
Author: Robert

#12, tack för tipset!

#13, jag jobbar på det. Snygg bild och modell.

Hälsningar

Robert

## Comment 15
Author: cyppe

Det verkar intressant. Jag kan tänka mig att delta.  

Har du något "schema" på ungefär vad som kommer hända under dessa två dagar?
