# Koppla speedlite 580ex II till gammal blixt i blix
Author: johan4068

Hej!  
  
Jag har en speedlite 580ex II och en Cullman DC36 blixt(den senare är en gammal blixt som jag har fått av pappa som använde den i början av 90-talet)  
  
Jag skulle vilja koppla ihop båda blixtarna i ett blixtsystem med min eos 450d, är det möjligt?  
  
//Johan

## Comment 1
Author: Inkanyezi

Ja, det går, och det bästa är nog att skaffa en separat slavtändare till den gamla blixten.

Den gamla blixten bör du inte sätta på en digitalkamera, av skälet att förr hade elektronblixtarna en direkt koppling till tändningen, med en kondensator som är uppladdad till minst hundra volt, men ofta det dubbla. Elektroniken i digitalkameror tål ofta inte den höga spänningen eller de övertoner som genereras när man sluter strömmen för att tända blixten. Det är alltså risk att kameran går sönder om man kopplar en gammal elektronblixt på den.

Men det går jättebra att tända den där gamla blixten med en slavtändare, och då funkar den ju bra tillsammans med din andra blixt.
