# Fotomosaik!
Author: emmaa

Hittade ett superkul gratisprogram som letar igenom en mapp på din dator och bygger upp en önskad bild av allt den hittar! Resultatet blir en bild där varje "pixel" består av en annan bild!

[Till hemsidan](http://www.andreaplanet.com/andreamosaic/ "http://www.andreaplanet.com/andreamosaic/")

/Emma

## Comment 1
Author: Stj3rnfallet

Hur gör man för att få det att funka då?

## Comment 2
Author: emmaa

Man installerar det ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 3
Author: Madde

Jo det har jag oxå gjort. Installerat. Men ack vad svårt det var sen. Hjälper ju inte att det står på engelska och man måste kryssa i en massa olika rutor.

Men skam den som ger sig. =) Jag ska klara det. =)

## Comment 4
Author: emmaa

På sidan jag länkade till finns en tutorial för att komma igång med inställningar :)

## Comment 5
Author: emmaa

Såhär ser julklappen till mamma ut :) Syns kanske inte så mycket här men den ska förstoras upp på poster!

/Emma

## Comment 6
Author: Madde

#5: Var har du tänkt och framkalla den sen??

## Comment 7
Author: emmaa

colormailer.se, 50x70 cm kostar bara 32,50 ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 8
Author: Tom

Bra program!

Det tar inte bara hänsyn till vilka färger bilderna har utan även hur helheten ser ut i varje enskilld bild. Imponerande!

  Tom

## Comment 9
Author: Madde

vore skoj och se förebilderna. Av den ni har gjort mosaiken. =) Det skulle göra det lättare och bilda sig en uppfattning. =)

## Comment 10
Author: emmaa

Såhär såg min bild ut från början :)

/Emma

## Comment 11
Author: Tom

#9, Nu har jag gjort om bilden så att du kan se hur den såg ut från början.

  Tom

## Comment 12
Author: Madde

Kanon. =) Det gör det hela mycket lättare.

## Comment 13
Author: Niklas

Andrea Mosaic har jag också använt. Det tar en stund med större upplösning, men resultatet blir bra.

Vänliga hälsningar

Niklas
