# Raw
Author: Kennet

Jag har precis provat att fota i RAW och inser fördelarna med det formatet men... bilderna blir ju EXTREMT stora, när jag konverterar till tiff-formatet (för att kunna titta på bilden utan att öppna bildprogrammet) så blir bild filen 40 MB !!!   Gör jag nåt fel?

Tacksam för hjälp

( Tycker att fördelarna med RAW äts upp om bildfilerna blir 40MB )

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Du gör inget fel men varför kör du över till TIFF. Om jag vill gå igenom bilderna utan att bildbehandla så använder jag Rawshooter. Det går snabbt att öppna och är lätt att bläddra i.

Eddie

## Comment 2
Author: broderbluff

jag konventerar mina canon raw CR2 filer till adobes DNG

## Comment 3
Author: Niklas

#0: Konvertera till jpg så blir det lättare att göra något med dem, men gör så mycket justeringar du kan i RAW-programmet först.

Vänliga hälsningar

Niklas

## Comment 4
Author: Kennet

Tack för era råd, det blir nog så att jag följer niklas råd och konverterar till jpeg efter behandling i raw programmet

/ Kennet

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Kennet. Fråga dig också vad du skall göra med bilden. Om jag bara skall printa småbilder eller visa på datorn så kör jag över till Jpeg. Om det är den där bilden som jag skall förstora och rama in så kör jag DNG medan jag gör alla justeringar för att hålla så bra bildkvalitet som möjligt. Sedan sparar jag alla mina raw separat.

Eddie
