# IR-kamera
Author: AktieTrader

Företaget har lånat en riktig IR-kamera. Har inte hunnit testa den ännu.

Vad kan man ha för roligt med en sådan?

## Comment 1
Author: Robert

Grönt blir vitt, och om det är en riktigt bra kamera så ska det gå bra att fota i mörker.

Robert

## Comment 2
Author: mihe

Ut i höstvädret. Fooota! Vill se!!!

## Comment 3
Author: Tom

Är det en sådan som man kan titta på värme med?

Annars är det väl bara nattfotografering som gäller?

  Tom

## Comment 4
Author: AktieTrader

Ja jag har kollat den lite. Den är en värmekamera (IR) som tom säger. Den sätter en egen färgskala på bilden beroende på föremålens temperatur.

Skulle kunna vara något att ha med på krogen för att se om brudarna är heta ![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)

## Comment 5
Author: Martin

#4 ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

IR-foto brukar kunna bli hur coola som helst, har själv aldrig fotograferat men sett en del bilder på IR-foto, naturbilder kan bli väldigt estetiskt tilltalande.

Här är några häftiga / intressanta bilder jag hittat:

[Älgräkning](http://www.arlandahelicopter.se/bild-ir-foto02.html "http://www.arlandahelicopter.se/bild-ir-foto02.html") i norra Uppland, bild tagen av Arlanda helikopter.

[Infraröda Naturfoto](http://www.pbase.com/jeffreyk/infrared "http://www.pbase.com/jeffreyk/infrared") av Jeffrey Klassen. Längst ner på förstasidan (den jag länkat) står ett svar om hur han har gjort och vad han användt för teknik. **Dessa foto måste ses!**
