# Dagens Bild 29 September
Author: berra

Var ute en sväng med hunden och fick syn på denna vackra ros....en kärlekssymbol.

## Comment 1
Author: berra

Det var inte meningen att ni skulle betygsätta dagens bild eftersom det just är dagens bild.

En ros till(samma).

## Comment 2
Author: Norrskenet

Tjusig bild, framförallt fina gröna toner som omramar den

## Comment 3
Author: AsaHellstrom

En liten fråga, om det går bra. "Var uten en sväng med hunden...." Ja, att du hade en kamera med dig, fattar jag ju. MEN vilken sort kamera var det? Vilken kamera är lätt att "alltid" ha med sig, men ändå få fina bilder med?

Systemkamera verkar kanske lite väl "over kill"? eller är jag bara okunnig?

## Comment 4
Author: broderbluff

Själv har jag alltid med mig min kameraryggsäck med min Canon 30D med ett monterat objektiv och 2 extra

## Comment 5
Author: Mandrakonian

Frö från Ört.

## Comment 6
Author: berra

#3 Jag har en Canon EOS 20 D med 28-135 mm US, IS. Den har jag alltid med mig under jackan(när det är jackväder) när jag är ute med hunden.För det mesta har jag alltid kameran med,vare sig hunden är med eller ej.

Det ger också resultat när kameran är med, nästan hela tiden.Har tagit ungefär 3500 bilder i sommar utan att anstränga mig.Det är bara skoj!

## Comment 7
Author: Mandrakonian

det som blir fel kan ibland vara snyggt med.

## Comment 8
Author: Robert

Berra, den andra bilden ser något underexponerad ut. Om du fotograferar manuellt så kan du vara säker på att du har samma exponering i båda bilderna på dina fina rosbilder.

Hälsningar

Robert
