# Vackraste bilden/bilderna
Author: [Borttaget]

Nu är jag ju inte så ofta här så någon får gärna upplysa mig om det redan finns en sån här tråd.

Annars vill jag se de bilder, **som ni själva tagit**, som ni tycker är **vackrast**! Någon eller några som verkligen inte går att beskriva med andra ord än just vacker ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 1
Author: Pernilla

Du får börja hänga här oftare!

Mig veterligt finns det ingen sån tråd, så jag tycker det är en bra idé av dig. Alla kategorier alltså?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Alla kategorier ja, bara fotografen själv tycker den/de är vacker.

Japp, borde vara här oftare, har tyvärr inget att komma med själv, men titta på foton kan jag göra ändå ^^

## Comment 3
Author: CarlS

Jag tycker bilden på min dotter och hennes kompis är vacker.

Men så e de ju vackra töser osså. :)

//CarlS

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Det borde bli en interesant tråd. Det gamla uttrycket "Beauty is in the Eye of the Beholder" betyder ju att allt kan vara vackert beroende på vem som tittar på det. Jag får tänka lite innan jag kommer med en bild.

Eddie

## Comment 5
Author: StefanL

Tog denna bild förra veckan

Nikon D200  
Focal Length: 56mm  
Exposure Mode: Aperture Priority  
Metering Mode: Multi-Pattern  
1/100 sec - F/4.5

ISO 100

## Comment 6
Author: StefanL

Å en till..

Nikon D200  
Focal Length: 220mm  
Exposure Mode: Programmed Auto  
Metering Mode: Multi-Pattern  
1/100 sec - F/5  
Exposure Comp.: 0 EV

ISO 100

## Comment 7
Author: Izzzyz

En mycket bra tråd tycker jag, måste rota lite i bland mina foton.

// Tina

## Comment 8
Author: [Borttaget]

**Eddie** Just det kan bli det intressanta i tråden ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 9
Author: Martin

Kanske inte min bästa eller vackraste bild, men motivet är vackert. Kan inte komma på så många andra ord, än just vackert. Skulle i så fall vara mäktigt.

Jo, jag gillar Turning Torso. Därmed inte sagt att jag skulle vilka bo där. Men skulle någon betala hyran åt mig, så skulle jag säkert ta en lägenhet där. ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

## Comment 10
Author: korwf

**|Hej  
**jag har fotat...  
Tkr e vackert  
**hej då|**

## Comment 11
Author: Fotord

#10: Läcker bildidé. Vet inte om den är kuslig eller lustig. Spännande efterbehandling du gjort där. Är det en kombination av hög efterskärpning och kontrast? Gillar!

## Comment 12
Author: Martin

Håller helt med Fotord, vet inte om den är lustig eller kuslig, och kanske inte vacker heller? Men jäkla bra foto och som sagt, fin tanke bakom fotot!

## Comment 13
Author: Queball

I nuläget årets vackraste bild ur min kamera.  
Färgerna blev så grymma i solnedgången

## Comment 14
Author: bjorsa

Nu kanske ni inte tycker flugor är vackra men jag tycker ändå om den här bilden .

mvh/bjorsa

## Comment 15
Author: Robert

Från i lördags, väntan på vigseln. Bruden samtalar med tärnan, fångad i rätt ögonblick.

Hälsningar

Robert

## Comment 16
Author: Anna

#10, jag gillade VERKLIGEN bilden! Fantastisk. Kan se "meningen" bakom den... Som några andra påpekat, både lite "kuslig" och vacker.

 Så fort jag kommer hem igen ska jag lägga upp någon bild ^^

## Comment 17
Author: SarahPeace

#9 vilken fin bild xD , det typ snurrade i mitt huvude när man tittar ett tag hahaha:P

## Comment 18
Author: korwf

**|hej**

Jo de är de..  
Tack så mkt,det var snällt...^\_\_^

**Hej då|**

## Comment 19
Author: ronja

#10 tycker bilden var kanonbra.. fick en kuslig känsla.. men otroligt vacker! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 20
Author: Anna

Den här bilden är jag väldigt förtjust i, då jag verkligen blir glad av att se på den. Den känns så somrig och glad, så då blir jag det också. (;

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Här är en av mina bilder jag själv gillar. Den är inte tagen med den kameran jag har nu utan med en Fuji jag inte var vän med. Thailändsk paviljong mitt i Sverige

## Comment 22
Author: Lunatics

[korwf](../Members/Personal.aspx?Login=korwf "Visa användarinformation för korwf") #10 --> Skön bild =))

## Comment 23
Author: __iE

#20, den va rikitgt fin :)

## Comment 24
Author: djpeter

Hmm, vad kan jag komma med, när jag har sett alla dessa fina bilder.  
Provar med denna.

//Peter

## Comment 25
Author: Cybershot

#10 Många har sagt att bilden är både kuslig, lustig och vacker.. Varför inte bara säga så här: Kusligt vacker? ;) Jag tycker bilden var grymt läcker, iallafall!

## Comment 26
Author: Cybershot

Helt klart den vackraste bild jag har! På min för evigt älskade katt.. 16 år, men ändå ser han så glad ut :) Han njuter av dom sista dagarna nu.. :/

Jag älskar den här bilden, hoppas ni gillar den :)

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Här är en bild som jag tog i vintras (genom köksfönstret) när vi åt frukost en morgon. Jag har fixat till den lite efteråt men bara marginellt.

Hoppas ni gillar den.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Nice bild kobbeuffe.

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Tackar

## Comment 30
Author: CarlS

#21

Kristinah, vilken vacker bild! Vill du "låna" ut den till mig på [Sverigesurfen.com](http://www.sverigesurfen.com/ "http://www.sverigesurfen.com")?

Hälsningar  
CarlS

## Comment 31
Author: [Borttaget]

#30 Visst får du låna den om du vill.

## Comment 32
Author: CarlS

#30

Jättefint! Tack. Då lägger vi upp den under kvällen i vårt "Album med Sverigebilder"

Kontaktar dig när den ligger uppe.

//CarlS

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Några fler som har vackra bilder?

## Comment 34
Author: steken

jao denna e fin ...

kanske inte den bästa bilden jag tagit men min flickväns min är perfekt och speglar henne såväl

## Comment 35
Author: Norrskenet

Jag har lite svårt att välja. Ofta är det stämningen i bilden som jag påverkas av. Den här är  i alla fall en av mina vackraste bilder. Jag har några andra stämningsbilder från Toscana i mitt fotoalbum som jag också gillar, liksom bilderna från Sarek. Om en bild är riktigt bra så kan den återskapa den känsla som man hade när man knäppte bilden och då tycker jag att bilden är bra.

## Comment 36
Author: Horsegirl

Tycker denna som jag tog i går är vacker

## Comment 37
Author: Cybershot

#36 Oj, den var fin.. Du har fixat lite med den i något program på datorn efteråt, va? :)

## Comment 38
Author: Horsegirl

#37, just den bilden har jag inte rört över huvud taget i något redigeringspogram

## Comment 39
Author: Cybershot

#38 Okej, då är det bara väldigt fint fotograferat då! :) Jag tycker iallafall att den var jättejättefin! ;)

## Comment 40
Author: Horsegirl

#39 Inget svårt, men ja jag är väldigt nöjd :)

## Comment 41
Author: moa

Denna bilden tycker jag är en av dom vackraste. Nu är den ju inte i klass med många bider som redan visats, men för mig är motivet det vackraste!

## Comment 42
Author: Alex

Kan väl lägga in två bilder som jag är rätt så nöjd med, finns väl en hel del "fel" att hitta, men jag är än så länge bara hobbyfotograf med en rätt så dålig kamera, så jag är rätt nöjd när det blir bra fokus och så..;) Börjar med en från i vintras.

## Comment 43
Author: Alex

Och en tagen nu under sommaren, som jag tycker det lyser sommar om i alla fall..

## Comment 44
Author: Robert

Ofta lägger man till känslor till en bild, en bild på sin son eller dotter kan vara för en själv väldigt vacker bild, men om man tittade på en bild som var komponerad på samma sätt, med samma ljus och bakgrund på en annans unge så kanske bilden inte alls blev lika bra.

Vi lägger också till känslor i form av närvaro i samband med fotoögonblicket. Antag att vi hade fått slita hårt för att ta en bild tidig söndag morgon, när alla andra i familjen ligger och sover, svinkallt ute, hungrig kanske lite hemlängtan så blir den där fjuttiga soluppgången bättre för oss som tog den än andra betraktare som inte var där.

Hälsningar

Robert

## Comment 45
Author: mihe

Ja det känns som om det börjar bli lite fotoalbum av f.if nu på senare tid. Vet inte om det är bra eller dåligt. Upp till var och en. Därav min växande frånvaro i.a.f.

## Comment 46
Author: SarahPeace

#41, va SÖT =)

## Comment 47
Author: Norrskenet

#45: Ja det är mycket häst och illerbilder.  ......och katter

## Comment 48
Author: [Borttaget]

Åh, mera bilder ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

De är jättefina alla! Ni som redan lagt upp bilder får gärna bidra med flera.

## Comment 49
Author: Cybershot

Okej, jag kommer med en till bild då ;)

 Det här är Sune, en blandning mellan Abenissier (stavas det så?) och bondkatt :)

## Comment 50
Author: Martin

_#45 Ja det känns som om det börjar bli lite fotoalbum av f.if nu på senare tid. Vet inte om det är bra eller dåligt. Upp till var och en. Därav min växande frånvaro i.a.f._

**Miehe**: Jag tycker det är väldigt tråkigt att man ser dig så sällan här. När jag upptäckte FotoIfokus var dina bilder något jag med förtjusning tittade på, och de senaste jag sett från dig har inte fått min uppfattning att ändra mig. Du tar kanonbilder, och har dessutom ett annat bildintresse än många andra på denna sidan - därav tycker jag dina bilder är intressanta.

**Alla**: Som Robert säger lägger man gärna in känslor i bilden, och det tror jag är ofrånkomligt. Vi är människor, och bilder tagna och skapade av robotar (inte Robertar ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)) tror jag inte att vi skulle vara lika intresserade av. Ändå kanske vi skall fundera på om man skall slänga in 10-15 bilder om dagen på i princip samma motiv? (jaja, det är en överdrift - ingen som gör det). Man kanske skall välja de bästa, de man känner att man lyckades med och sedan berätta lite om bilden så att vi andra också får dela fotografens känsla? Eller så lägger man in bilder man inte är nöjd med - för att få tips och tricks om hur man skall göra nästa gång för att bli nöjd / få en bättre bild?

Samtidigt är jag kluven, jag tycker att alla skall få visa upp sina bilder - en stor fördel med FotoIFokus jämför med Fotosidan.se som jag ser det är just att det är helt ok att visa upp bilder som man inte måste vara en mycket duktigt fotograf för att ta, och som inte kräver 30.000 kr-objektiv eller liknande :o) På Fotosidan diskuteras nu också om man skall införa ett stopp mot att ladda upp bilder i olika kritikpooler, och det tror jag kommer att kväva en fotosidan, oavsett om det är FIF eller Fotosidan.

Samtidigt, tycker jag det är tråkigt om det är så att duktiga fotografer lämnar FotoIFokus för att det upplevs som ett webbalbum? För samtidigt skall sägas till de som vill slänga upp ett 10-tal bilder eller så, att det är ju på denna sidan fritt fram att göra det i Albumet. Själv är jag fortfarande väldigt mycket på denna sidan, men förstår Miehe och en del trådar hoppar jag över och därmed riskerar man ju också att missa en del kul och bra bilder, bara för att de "dränkts" i bilder med samma motiv. Nu skall jag förvisso inte sitta här och slänga sten i glashus eller skjuta pilbåge i gummibåt, för jag vet att de flesta av mina bilder är på vilda djur/fåglar och/eller natur, så jag är inte så mångfaldsinriktad jag heller. Men min poäng är inte heller att man måste vara det - men att man kanske skall välja ut 2-3 bilder per dag som man visar upp, maximalt.

Nu vet jag att detta blev långt - och det kanske skulle ligga i en egen tråd dessutom? Någon annan som har åsikter/synpunkter? Någon som upplever det som ett problem, eller är vi på väg att skapa ett problem som inte finns? Finns det något att diskutera och skall vi i såfall göra det här eller starta en ny tråd?

Nu har jag nog kladdat färdigt för idag i alla fall, vet inte om jag fick fram vad jag tyckte och tänkte på ett klart och strukturerat sätt utan att trampa någon på tårna - för det vill jag inte. Det sista jag vill är att hämma kreativiteten och strypa amatörerna (jag är ju en själv!), utan jag vill att denna sidan liksom innan skall vara till för alla.

## Comment 51
Author: mihe

Tack **marnyman** för dina snälla ord om mina bilder. Kul att du gillar dom. Jag passar kanske inte riktigt in här med mina bilder men tycker att f.if är den bästa fotosajten på nätet så jag stannar ett tag till.

Jag är är här varje dag men hittar mer och mer sällan strängar jag vill kommentera och jag har tappat intresset lite då jag upplever att f.if är förändrat från det jag gick med i januari. Det finns som sagt en del webbalbum på nätet och grejen var just med f.if att det inte var så utan det kretsade kring forumet här. Det fanns en hel del strängar utan bilder t.o.m. Och det var det som var så bra tyckte jag. En högst personlig åsikt naturligtvis men jag gillade att diskutera fotografering och allt var uppbyggt runt det då.

En annan sak med f.if är just att vem som helst kan vara med oavsett kunskapsnivå så där håller jag med dig marnyman. Här står därren öppen för alla. Jag är själv amatör så jag är den förste att uppskatta just det. Men känslan av att fler och fler på sistone lägger upp bilder mest för att visa och kanske inte för att diskutera bilder finns där ändå. Och jag förstår Roberts glädje över det stora antalet nya medlemmar som gör att f.if kan utvecklas framöver. Sånt är alltid kul.

Det är svårt att hitta forum för fotograferande. Fotosidan är för stor anser jag. Och jag har ingen i.r.l. att diskutera bilder och fotograferande med så f.if är min räddning. Vi får se vad som händer framöver.

**Foto.ifokus är bäst!**

Mihe

## Comment 52
Author: Norrskenet

Ett sätt vore kanske att bilda fler undergrupper, kanske en album-grupp eller en särskild grupp för husdjur, en grupp för studiotagningar, en grupp för svart-vita bilder. Då kan man lättare välja vilken kategori man vill titta på.

Jag gillar i alla fall Foto.ifokus och det är där som jag publicerar de flesta av mina bilder

## Comment 53
Author: Robert

#50, 51, 52 - tack för era kommentarer. Det är vi skribenter du och jag som formar det här forumet. Vill vi styra inläggen åt ett visst håll så gör vi det.

Det har strömmat till ca 100 nya medlemmar bara nu under en månads tid. Att vara ny på ett forum är svårt samtidigt som att vara gammal kan vara irriterande då nya inte har anpassat sig.

Jag tror att mycket det ni efterfrågar kommer att lösas om vi författare till olika inlägg är tydligare i det vi vill. Vill vi visa upp våra bilder utan kommentarer, ja då lägger vi in en drös med bilder. Vill vi ha en diskussion kring just ett bildtema, en bild eller ett ämne så styr vi innehållet i vårt inlägg till att vi får det vi önskar.

Om vi tycker att ett ämne är intressant så försöker vi hålla det högt upp bland de senaste inläggen.

Hälsningar

Robert
