# Cykeltur i Vanda
Author: Robert

Idag var jag på en cykeltur tillsammans med mina fotomodeller. Nu blev de inte med i bild då jag var mer inriktad på att ta lite lanskapsbilder idag. Jag saknade stativet så det kan vara lite rörelseoskärpa i någon bild.

Bifogat en motljusbild, med största möjliga bländare.

## Comment 1
Author: Robert

En till bild i motljus fast på en ringblomma (?).

## Comment 2
Author: Robert

Flanörer var ute i det vackra höstvädret.

## Comment 3
Author: Robert

Och förutom flanörer så fanns de som badade :)

## Comment 4
Author: Robert

En till höstbild utan flanörer och badare. Solen kom fram lite då och då mellan molnen och gav en fin effekt. Skogsdungen omger en kyrka som ligger i Helsinge Kyrkoby.

## Comment 5
Author: Robert

#4 Samma ställe fast här håller jag ned kameran lite och fångar in det jättelika vattenfallet. I bild har jag lagt på ett tobaccofilter i efterhand med hjälp av Photoshop.

Trevlig helg på er alla!

Hälsningar

Robert

## Comment 6
Author: Robert

Jag provar och lägga upp en pdf-fil, men **den blev rätt stor**.

Hälsningar

Robert

## Comment 7
Author: BMJ

Tjusigt bildspel. Mjuka, fina färger i alla bilderna.

Vilket program har du använt för att tillverka bildspelet?

/BMJ

## Comment 8
Author: Robert

BMJ, tack. Jag exportera bara bilderna från Photoshop till en pdf-fil (File->Automate->PDF Presentation), men jag tror jag måste lära mig mer om hur jag ska få filerna mindre. Om det är någon som kan inställningarna så tar jag gärna emot tips på det.

Hälsningar

Robert

## Comment 9
Author: BMJ

Tack för tipset

BMJ

## Comment 10
Author: johan

Jag gillade att man anar en människor i bakgrunden till #1!

## Comment 11
Author: ledarn

#2 Blir min favorit. Jag gillar att allt ser ut att vara på väg åt samma håll - människor, träd och moln!
