# Tyckhjälp
Author: johan

Idag har jag fotat barn. Nu ska ni få hjälpa mig att avgöra en sak.

Bilden som är bifogad i detta inlägget tycker jag mycket om, men kan inte riktigt bestämma mig om jag stör mig på båten i högra hörnet eller ej.

Å ena sidan tycker jag bättre om kompositionen så här än i kommentar #1, men den ljusa båten tar lite väl mycket uppmärksamhet. Jag tycker nog ändå denna är mer intressant än #1.

Vad tycker ni?

## Comment 1
Author: johan

Mer beskuren.

## Comment 2
Author: Robert

Johan, det kan väl inte vara svårt att bli störd på något eller ej? Jag tycker att båten tar för mycket uppmärksamhet. Bilden på flickan är fin, och jag gillar den diffusa bakgruden i bild, men båten blir som en strålkastare.

Beskärningen i #1 tycker jag blir för tajt, och utan rymd som finns i första bilden så blir den för mörk.

Här är en variant, bortklonad båt.

Hälsningar

Robert

## Comment 3
Author: CBA

Jag gillar den efter du har tagit bort båten från hörnet. Jag tyckte den "bländade" mitt öga när jag tittade på bilden...den störde mig och blicken for upp mot båten hela tiden för att se vad som just "bländades".

Du vet som när man har någon med starka lysen bakom sig när man kör bil i dags ljus. Man käner att något stör ögonen hela tiden \*hmmm\*

Mvh CBA

## Comment 4
Author: Niklas

Jag tycker om den första bilden, men störde mig på båten. Den andra bilden blev inte lika bra för där är händerna bortklippta, vilket jag tyckte blev konstigt. Roberts variant är bra.

Vänliga hälsningar

Niklas

## Comment 5
Author: BMJ

Hej.

Jag håller med Niklas, båten skall bort. Sedan bör man jobba lite mer med bilden. Den är lite grå i tonen. Jag skulle vilja ha bilden ljusare med högre kontrast. När bilden görs ljusare blir kanske bakgrunden för ljus. Då kan man tona ner den lite med Burn Tool i Photoshop.

En annan reflektion är kompositionen. Tjejen håller i något och hon tittar ut ur bilden. Jag skulle vilja se vad hon håller i och vad hon tittar på. En liggande bild med motivet till vänster som tittar in i bilden. Nu kanske detta var omöljigt pga andra orsaker men om man får önska så....

/BMJ

## Comment 6
Author: Citron

Jag fastnar för bild #1. Men lite mer färg och en ram runt skulle göra båda bilderna mycket bättre. Håller med om att båten är lite störande, men jag gjorde om Roberts version och la dit lite mer färger och kontraster. :-)

## Comment 7
Author: Citron

Och här har vi den andra.

MVH

\- Jim Johansson

## Comment 8
Author: Anne

Jaha, bara jag som gillar båten alltså :) Jag tycker att den gör bilden mer intressant, men jag skulle gärna se den något nedtonad.

## Comment 9
Author: Citron

#8. Jag håller med att båten är fin i bilden. Men ögonen och intresset ska ju falla på flickan.

MVH

\- Jim Johansson
