# Makro, kritik tack
Author: Anna

Vill gärna ha hård konstruktiv kritik på denna bilden.

Helt obehandlad förutom förminskning + logga. Dagsfärsk! En av mina första D200-bilder.  

Nikon D200, Tamron 90/2.8: ISO 160, F4.5, 1/640.

MVH Anna

## Comment 1
Author: destroytheantx

Oj shit vilken snygg bild, älskade allt med den :)

## Comment 2
Author: bildochfoto

Det är väldigt svårt att ge kritik på så små bilder minst 600px på längsta sidan...

Här får man ta fram förstoringsglaset....

## Comment 3
Author: Martin

En väldigt spännnade bild!

Visst, enklast hade varit att kritisera bilden om man haft den i storbild men nu har man vad man har och då får man jobba utifrån det :o)

Oväntat format, det logiska borde vara att ha den på bredden istället för höjden. Är dock inte helt säker på att den hade blivit lika bra då? Tomrummet ovanför känns lite för stort nu oavsett vilket... men bilden växer hela tiden.

Det som också är spännande med bilden är att skärpan har hamnat på två olika ställen, på grund av att de är i höjd med varandra men inte intill varandra. Hade nog varit snyggare om blomman till höger om det skarpa bladet hade varit i fokus ihop med insekten... men ja, jag gillar bilden. Skarpt. Bra jobbat!

## Comment 4
Author: Anna

Fel av mig, det där är ju bilddagboks-verisonen :p Bifogar bilden i större format.  

Tack för kommentarer!

## Comment 5
Author: ronjaprinz

Verkligen en härlig bild! Gillar att skärpa som sagt finns på två ställen, en intressant vinkel. :) Lugn och harmonisk!

## Comment 6
Author: Shallow

Gillar den, håller med #5 jätte bra jobbat Anna

## Comment 7
Author: Eostra

Väldigt vacker bild! :) Skulle ha kunnat vara skärpa på blommorna närmast kameran också, men det är bra såhär med! :)

## Comment 8
Author: destroytheantx

Vad heter du på bilddagboken? Älskar bilden

## Comment 9
Author: FeliciaS

Jättefin! :) Tycker att det är liiite väl mycket luft över.
