# Bjorsa har sina flugor jag har mina.
Author: [Borttaget]

Jag är mycket imponerad av Bjorsas flug foton. Helt suveräna. Eftersom jag har svårt att få flugor att sitta stilla tar jag istället foton på konst gjorda. Här kommer en ny.

Hälsningar

Eddie

## Comment 1
Author: Queball

Kanonsnyggt produktfoto med bra ljus och fina färger.  

Men jag är lite mer intresserad av kniven  
i bakgrunden, har du gjort den själv?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1. Nej göra knivar är ja inte bra på. Den är köpt i Norrland. Karesuando kniven heter den.

Eddie

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Det var ju också en sorts fluga. Bra bild det också.

## Comment 4
Author: Queball

#2 Ja där ser man, snygg va den iallafall.

Anledningen att jag frågade är att jag

fuskar lite själv med knivmakeri.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Har alltid beundrat dom som kan göra knivar. Jag använder ofta kniv i jakt och fiske så man vet vad man vill ha och tycker om. Kan du inte lägga ut lite bilder med knivar?

Eddie

## Comment 6
Author: Queball

#5 Rätt lustigt (inte), jag har gjort en 70-80 stycken

sedan 1996 och har bara denna bild...

Hade från början storslagna planer på en hemsida

om knivmakeri, tänkte ta bilder på vartenda alster

innan de såldes. Det rann ut i sanden, hade ingen

digitalkamera då!

## Comment 7
Author: bjorsa

Fin bild på din fluga heter den något speciellt jamenar är den av en viss typ eller så eller är de flugor ur fantasin ?Hittade en katalog med flugbindargrejjor så kanske man provar på .

Här är katalogen jag hade hemma [http://regalmarin.shopsystem.nu/group.asp?group=929](http://regalmarin.shopsystem.nu/group.asp?group=929)

mvh/bjorsa

## Comment 8
Author: Martin

Queball, kolla [Karesuandoknivens Internetshop](http://www.karesuandokniven.com/shop/ "http://www.karesuandokniven.com/shop/").

## Comment 9
Author: Queball

Tack för länken marnyman!

## Comment 10
Author: Queball

Här är en länk till [Svensk Knivförening](http://www.svenskkniv.nu/start.html "http://www.svenskkniv.nu/start.html") för de  
som är intresserade av knivmakeri :-)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#6 Den kniven ser fin ut. Du borde ta mer foton och lägga ut. Sätt upp en liten hemsida också så kommer du nog att sälja en del.

#7 Den flugan får nog kallas hemgjord variant. Om du köper flugbindar grejor är städet och trådrulle hållaren viktigast. Om trådrulle hållaren har vassa kanter där tråden går igenom kommer tråden att gå av ofta och då blir det en massa fula ord. Tänk också på att flug modeller beror väldigt mycket på var du fiskar så mina kanske inte funkar där du är.

Eddie

## Comment 12
Author: bjorsa

#11 Tack för tipsen

mvh/bjorsa
