# RAW?
Author: Ellsa

Fotade nyss en massa bilder i filformatet NEF (RAW) och det går inte att öppna bilderna i ngt program, inte enns photoshop. Vad händer?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Råformat är olika för olika kameror, eftersom de inte alla har samma chip. Filen har rådata från bildchipet och det behövs en plugin för att öppna i  bildbehandlingsprogram. Jag tror att Photoshop ska klara det, men det går i fler program om man har rätt plugin.  

Det följde med en cd med kameran, där du har plugin för Nikon RAW och ett program som kan oppna filerna. Annars tror jag att du kan hämta plugin för olika program på nätet också.

## Comment 2
Author: bildochfoto

Det finns en hel del enkla program som klarar Rawformat som är gratis. Bland annat [Picasa](http://picasa.google.com/ "http://picasa.google.com/"), [Xnview](http://xnview.com/ "http://xnview.com/") . Till photoshop finns det också [Photoshop camera raw](http://www.adobe.com/se/products/photoshop/cameraraw.html "http://www.adobe.com/se/products/photoshop/cameraraw.html") som du ska ha fått med din lisensierade version av Photoshop. Det finns också  [UF Raw](http://ufraw.sourceforge.net/ "http://ufraw.sourceforge.net/") som du också kan använda som plugin till [Gimp.](http://gimp.org/ "http://gimp.org/")
