# Extremt hård kritik
Author: Adobe

Eftersom jag tycker att detta är en av mina bästa bilder, vill jag utsätta den för mycket hård kritik, för att höra hur andra ser på den. Kanske något jag inte ser eller upptäckt.

Bertil

## Comment 1
Author: Fotokanen

om det är så att det är hon som tittar in i kameran som ska ha uppmärksamhet så skulle du ha använt en mindre bländare så dem andra blir suddiga och hon blir skarp.. sen tycker jag att personen till vänstar tar för stor plats

## Comment 2
Author: Norrskenet

Jag tycker inte att det är en speciellt bra bild. Det är för mycket detaljer som stör, och dessutom vet man inte vilken person man skall koncentrera sig på. Jeansjackan är lite för dominerande och blommorna som dessutom inte är speciellt vackra. Personen i bakgrunden vill gärna vara med!

## Comment 3
Author: pyrst

Hej svejs!  
Smaken ar ju som den beromda baken. For mig verkar det som om du dras till det dokumentara hallet av fotografi da detta for mig ar en betraktelse av vardagen. Jag fascineras av det dokumentara fotandet men finner det vara ett mycket svart falt - vad ar bra, vad ar bara ett 'vanligt' kort? Mycket svart. For mig, som en subjektiv betraktare, sa tycker jag att manniskan till vanster forstor. Det blir en massa har i bilden. Du kanske kan kroppa bort det och visa oss hur bilden blir da? Och beratta garna varfor du anser att detta ar din basta bild! Vad gor den sa bra for dig?

## Comment 4
Author: Martin

För mig är det uppenbart (i min tolkning) att det är tjejen som tittar rakt in i kameran som är bildens huvudpunkt. En glad tjej som tagit studenten, och har hela livet framför sig.

Som dokumentärbild av det momentet, utsläppet på skolan - eller möljigen nyss hemkommen till festen - tycker jag att det är ett viktigt foto. Jag har själv under olyckliga omständigheter blivit av med en hel del foton från mina unga år, år som jag inte minns och som jag inte heller kan uppleva fotografiskt.

Fotot som sådant tycker jag kunde varit bättre, om man nu bortser från det dokumentära av stunden. Kvinnan till vänster i bild, med ryggen mot kameran tar för stor plats tycker jag. Möjligen att den ljusa jeansjackan också stjäl lite fokus.

Jag hade velat ha studentskan mer i bild, och kanske kunde du använt blixt (upplättningsblixt kallas det tror jag) även om det är skarp sol, då hade du nog fått bort lite av skuggorna i hennes ansikte.

## Comment 5
Author: Niklas

Jag håller med om mycket av vad övriga skriver.

Du har använt blixt med rätt hårt ljus som skapar en skarp skugga under hakan. En bouncer kunde kanske ha gjort den mindre markerad.

Vänliga hälsningar

Niklas

## Comment 6
Author: Isak

Nu vet jag inte vilket objektiv du använda dig utav för stunden men jag skulle nog velat ha ett lite kortare skärpedjup, med större bländare. (Antar att fotokanen skrev fel.) Just för att få mer fokus på huvudmotivet.

Vänliga hälsningar

Alexander Isaksson, [www.alexanderisaksson.com ](http://www.alexanderisaksson.com "http://www.alexanderisaksson.com")

## Comment 7
Author: Niklas

Även i den här bilden kan du leka lite med kontraster vid efterbearbetningen. Om det är lite otydligt vad som ska stå i fokus kan du till exempel markera studenten och förstärka kontrasten på henne.

Vänliga hälsningar

Niklas

## Comment 8
Author: Adobe

Underbart !

Det var precis den här typ av reaktioner jag ville ha. Konstruktivt, informativt och nyttigt. Precis vad ett sådant här forum skall vara till för. Eftersom nu flera ögon betraktat fotot, så har även jag upptäckt nya "fel". Allt för att det tänkta motivet skall få sin rätta plats. Håller med om att studenten störs av de som befinner sig runt omkring. Att som Niklas gjort, att tona ner betraktarna och lyfta fram den belåtna studenten, lyfter kortets kvalite. Bilden är tagen med blixt, men tyvärr utan bouncer.

Till alla er som givit mig feedback på bilden, vill jag tacka och jag ser fram emot att med ny kunskap i bagaget nå fram till att bli en bättre fotograf.

Jag trivs i detta forum och med er alla som skriver och berättar om era erfarenheter. Glädje, frustration och om jakten efter det perfekta. Om man nu når dit. Kanske just jakten efter bilden med stort B är det som trissar en fotograf, eller som Karin Boye skrev: "det är vägen, som är mödan värd..."

Med värme

Bertil

## Comment 9
Author: Mandrakonian

tänkte du på ett V typ av ramning? nyfiken :-) a la davinci ..

## Comment 10
Author: Adobe

Ja, precis.

Bertil

## Comment 11
Author: Stravaganza

Jag håller med om mycket av vad övriga skriver.

Hon till vänster tar för mycket plats. Blommorna också. Kanske för mycket detaljer, vilket är störande.

## Comment 12
Author: Fotokanen

Jag har fixat till den lite.. inte riktigt bra än men om du frågar jag mig så är det lättare att fokusera på personen nu

## Comment 13
Author: nattsyrran

#12 upplever jag som bättre än originalet då den förmodade huvudpersonen är mer framträdande och det är henne blicken faller på vid första blicken. Håller med om att dom två personerna th och tv närmast kameran är allt för störande. Men som sagt, den redigerade bilden är bättre.

## Comment 14
Author: Adobe

Upplever det som väldigt trevligt, att ni engagerar er i min bild. Hur ni försöker att förändra och förbättra, den bild som jag i grunden upplevde som bra. Som sagt många ögon ser bättre och resultaten många.

Tack Fotokanen för "din bild". Den som Niklas, förbättrar resultatet.

Bertil

## Comment 15
Author: Fotokanen

tackar för att ni tyckte den var bättre=) alltid kul att hjälpa folk sen att dem blir nöjda=)

## Comment 16
Author: zhaho

Japp, jag håller också med, studenten borde få mer uppmärksamhet i bilden, och hon till vänster på bilden tar ju upp halva bilden. Man stör sig rätt mycket på det.

## Comment 17
Author: KerstinP

Varför inte bara beskära bilden, typ så här.

## Comment 18
Author: the_evil_duck

vad är det för speciellt med den här bilden?

## Comment 19
Author: Ladysoul

#18 Ett ögonblick? Känslor? Försök leva in i bilden.. Jag får tillbaka blickar på min student :)

## Comment 20
Author: Lunatics

Skulle vilja ha oskärpa på dom bakom och framför inte dom på sidan om tjejen. =)
