# Fikapaus
Author: Robert

Idag blev det en cykeltur här i Vanda. På vår tur tog vi en paus intill Vanda å för att fika och äta våra nybakade munkar från Vasaa bageriet.

Fika...

Hälsningar

Robert Hammar

## Comment 1
Author: Robert

Vitsipporna i backarna står...

## Comment 2
Author: Robert

Nyskördat...

## Comment 3
Author: Robert

Det blev några bilder med blixt. Här är en...

## Comment 4
Author: Robert

Alla bilderna tagna med ett 85 mm f/1.8 objektiv på Canon EOS 5D. Jag har inte använt det objektivet på min 5D för porträtt så jag blev förvånad över hur nära jag måste komma in på mina motiv.

Hälsningar

Robert

## Comment 5
Author: Robert

Porträtt på Olivia. När jag tog den här bilden frågade jag henne om hon kunde titta in i kameran istället för att vända huvudet bort från kameran.

Hälsningar

Robert

## Comment 6
Author: Citron

Härliga bilder Robert. Blir frestad att själv åka ut på cyckeltur när jag ser på dinna underbara fotografier. Gud vad lik Olivia är dig! Det är ju en ren kopia. Ni är lika söta båda två. :-)

Vänliga hälsningar  
\- Jim Johansson

## Comment 7
Author: Robert

Du är söt du med Jim!

 Hälsningar

Robert

## Comment 8
Author: Robert

Några idéer om förbättringar?

Robert

## Comment 9
Author: Citron

Robert, jag har många tips till dig, men jag känner mig alltid lika taskig när jag berättar om minna åsikter angående andras fotografier eftersom jag är ganska hård och kräsen. Men jag vet att du tycker om kritik, så jag ska köra på ändå. Ta dock inte åt dig för mycket av minna ord. :-)

Bild #0 är en väldigt enkel bild med kanske en aning tråkig vinkel. Skulle även se mycket bättre ut om saker låg lite huller-om-buller istället för fint uppställt och kanske lite spilld kaffe/chocklad, det skulle då se mer ut som en riktig familje-utflykt.  När man ser bilden så tänker man direkt på ordet "fika" villket också var meningen med den bilden?

På bild #1 tycker jag att både luvan och blommorna som döljer annsiktet gör att bilden inte blir lika spännande. Det borde enligt mig också finnas någonting som också ligger i fokus åt höger.

Bild #2 hittar jag inga direkt fel. Men jag skulle även där ha ändrat vinkeln lite och tagit fotot snett mot skuggan av blommorna.

Bild #3 blir man lycklig av att titta på. Hittar inte heller här någonting specielt som borde förbättras. 

I bild #4 blir jag lite störd på trädet åt höger. Det ser ut som om hon är lite blyg för kameran men att hon ändå försöker se bra ut. Det gör att bilden blir extra fin. :-)

  
Detta är då vad jag tycker och vad jag skulle ha gjort. Mest handlar det om design än de tekniska kamera-inställningarna.  

Vänliga hälsningar  
\- Jim Johansson

## Comment 10
Author: Robert

Tack Jim för dina kommentarer, de betyder mycket för mig.

Hälsningar

Robert
