# Fast Vidvinkel
Author: Ilfan

Jag är väldigt sugen på att köpa SIGMA 30mm/f 1.4, det är en fast bjektiv. Undarar om dessa är verkligen mycket bättre (om priset är värd mödan så att säga). Lite info om denna önskas väldigt gärna.

Går det inte att korrigara bilderna i Cs3 (FÄRGMÄTTNADEN) så att de ser ljusstarka ut ändå.Att skippa objektivet med andra ord.

Mvh

Ilfan

## Comment 1
Author: iboat

Jag Har ett Sigma 10-20, 4-5,6. Det använder jag när jag tar interiörbilder. Helst vill jag ha Nikons fasta 14 mm.

Visst kan du korrigera färgmättnad och ljushet i CS3. Se till att plåta i Raw, då tål bilderna större förändringar utan att bli så brusiga.

Den bifogade filen är tagen med mitt Sigma på en Nikon D200.

## Comment 2
Author: iboat

En till

## Comment 3
Author: iboat

Ännu en...

## Comment 4
Author: pellepiano

Jag har oxå Sigmat. Gillar det verkligen. Går att få sjuk vidvinkel.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

30mm är inte direkt en vidvinkel. Man har satt 50mm som normal men det är med analog kamera. På digital kamera blir 30mm ungefär 45-48mm vilket är närmast ett normal objektiv. Det bästa med fast objektiv är att du kan få ett ljuskänsligt mycket billigare än ett ljuskänsligt zoom.

Eddie
