# Kritik på Spindelnät och höstbilder :D
Author: Sossso

Japp, igår hade vi studiedag och min svikare till kompis (Jooline) pös i väg till Börjes och Björkehill (arabstuteri :O), utan mej den här gången! Snacka om vänskapligt! ^^ Nädå, jag skojar bara. Jag steg upp ganska tidigt, halv 6,  och kände direkt att jag var på fotohumör ;) Så jag smög ut och upp i skogsdungen precis utanför vårt hus. Där fanns det en hel del kul grejjer kan jag säga ^^  Jag fick tag på två spindelnät, som jag såklart kastade mej över :P

Senare på förmiddagen åkte jag till stallet med min kompis Sofia och vi fotade mest hela tiden. Bland annat fölen, unghästarna och hingsten. Dock inga bra bilder på hästarna :/ Men jag fotade träd och sånt också, och senare på kvällen var jag med pappa på slingan, där det också blev en hel del bilder :)

Såå. Jag skulle vilja ha kritik på bilderna :D

## Comment 1
Author: Carlton77

Då får du lägga upp dem.. ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 2
Author: Sossso

Bild 1. Ett spindelnät mellan en ek och ett annat träd :P

Jag orkar inte skriva loggan på dom :P

## Comment 3
Author: Sossso

#1. Ja förlåt att det tog tid, men datan hängde sej så x')  Så jag fick vänta en stund :P

## Comment 4
Author: Sossso

Bild 2. Spindelnät på grankvist :P

## Comment 5
Author: Sossso

Bild 3. Halvtam fågel i stallet :P Den var skadad innan och stalltjejerna tog hand om den, men nu är han frisk och kommer bara ibland :P Jag fick ååååla fram o zomma rejält, så den är lite halvsuddig :P

## Comment 6
Author: Sossso

Bild 4. Bro på värsnäs :P

## Comment 7
Author: Sossso

Bild 5. Japp, sista bilden nu då :D Solen som lyser genom en ek :P

## Comment 8
Author: Carlton77

1:an tycker jag hade varit skitläcker om du beskurit den lite hårdare.

2.an Kanon. Hade kanske velat ha skärpan mer på den stora droppen än till höger om den.  
3.an Lite för taskig skärpa. precis som du skrev. Annars bra fångat.  
4:an. Lugn och skön bild. Önskar lite annan komposition.

Bra jobbat.

Mvh Marcus

## Comment 9
Author: Jooline

Får ja ge lite kritik? (A)

Bild 1 : Snygg, men stör mej lite på det gröna lövet, men det går ju lätt att fixa :D Annars jättefin :D

Bild 2: Snygg :D Finns inget att klaga på.P

Bild 3 : Oskarp kanskee? annars fin

Bild 4: Kanske blirivit ännu finare m den var mer centrerad? Jättefint ljus :D

Bild 5. Fin ;D

## Comment 10
Author: Sossso

Tack gullungar <3

## Comment 11
Author: JennyStaaf

Det var fem trevliga bilder! Allra mest tyckte jag om bild 2, spindelnätet i närbild. Saknade bara lite skärpa på den största droppen, annars en kalasbild som säkert går att göra mycket roligt med. Gillade också bild 4, bron, som var jättefin i färgerna och jag tycker kompositionen var alldeles utmärkt.

## Comment 12
Author: Rosenhill

Lönarsig att gå upp tridigt, bild 1 o 2 är riktigt bra . bild 4 skulle jag vilja ha fotad på andra hållet. (vridigt kaneran 90 grader)

mvh cecilia

## Comment 13
Author: Sossso

Tack så jättemycket :)

## Comment 14
Author: Sossso

_\*putt\*_ Kommentera :D
